Dzięki nowym urządzeniom możliwe będą nowe sposoby dokonywania płatności przy użyciu kart zbliżeniowych, flotowych, paliwowych, a także wnoszenie opłat bez konieczności zatrzymywania samochodu.

Reklama

"Obecnie trwa procedura przetargowa, rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na drugą połowę lipca. Prace rozpoczną się w drugiej połowie września tego roku i potrwają dwa lata" - poinformował rzecznik spółki Rafał Czechowski. Efektem ma być skrócenie czasu oczekiwania na przejazd przez bramki.

Wymiana urządzeń to kolejny etap programu zwiększenia przepustowości placów poboru opłat w Mysłowicach oraz w Balicach pod Krakowem. Już teraz rozpoczęło się poszerzanie placów poboru o dodatkowe stanowiska.

Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszej kolejności - do września 2013 r. - będzie wymieniony obecny system urządzeń do manualnego poboru opłat w Mysłowicach oraz Balicach, a także część kabin dla obsługi. Pojawi się możliwość dokonywania płatności kartami zbliżeniowymi, flotowymi, paliwowymi, a także w ramach elektronicznego poboru w trybie "zwolnij i jedź".

Na początek system pozwalający na niezatrzymywanie auta przed bramkami będzie wprowadzony na wybranych pasach ruchu. Skorzystają z niego kierowcy aut osobowych i ciężarówek, podsiadający specjalne zbliżeniowe urządzenia. Takie rozwiązanie pozwoli podnieść szlaban na tyle wcześnie, by kierowca jadący z prędkością 40 km na godzinę mógł płynnie przejechać przez bramki.

Na innych pasach będzie działać elektroniczny system poboru opłat w trybie "zatrzymaj się i jedź", wymagający zatrzymania pojazdu. Kierowcy samodzielnie będą tam wnosić opłaty kartą.

Druga faza przedsięwzięcia zakłada przekształcenie części pozostałych pasów manualnego poboru opłat w linie automatyczne (umożliwiające bezosobową obsługę pojazdów) oraz rozszerzenie funkcjonalności elektronicznego poboru opłat na kolejne stanowiska. Realizacja całej inwestycji zakończy się w drugiej połowie 2014 r.

Zarządca drogi zapewnia, że prace związane ze zwiększaniem przepustowości placów poboru opłat w Mysłowicach i Balicach zostaną przeprowadzone w sposób jak najmniej odczuwalny dla użytkowników autostrady.

Reklama

W przetargu na wymianę urządzeń poboru opłat biorą udział cztery firmy zaproszone do złożenia oferty; wcześniej zadeklarowały one zainteresowane kontraktem.