Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetargi na operatorów MOP-ów przy otwartej dwa dni przed Euro 2012 A2 z Łodzi do Warszawy. Na 91-km odcinku jest ich osiem, ale restauracje znajdą się w pięciu.

Reklama

O zagospodarowanie MOP-ów starają się konsorcja tworzone przez operatorów stacji paliw i sieci restauracji. Koncerny paliwowe negocjują m.in. z KFC. Przetargi mają być rozstrzygnięte w sierpniu, a potem zarządca drogi da zwycięzcom 12 miesięcy na uruchomienie stacji i restauracji.

Więcej okazji do otwarcia nowych lokali fast foody będą miały w 2013 i 2014 r. przy okazji aranżacji MOP-ów przy trasach A1 między Toruniem i Łodzią oraz A4 od strony Krakowa na Ukrainę. Tam GDDKiA planuje 18 MOP-ów, w tym 9 z restauracjami.

McDonald’s ma obecnie 288 restauracji w całej Polsce, w tym 203 z linią samochodową McDrive. Osiem znajduje się na terenie MOP-ów przy autostradach A2 i A4 (to obiekty uruchomione wspólnie z koncernami Lotos i BP).

W ciągu ostatnich lat McDonald’s otwierał w Polsce ok. 20 lokali rocznie. Dyrektor generalny McDonald’s Piotr Jucha zapowiedział, że tempo rozwoju sieci zostanie utrzymane.

Przychody GDDKiA z tytułu dzierżawy terenów pod MOP mają wynieść w tym roku ok. 70 mln zł, a w 2013 r. przekroczyć 100 mln zł.