Jak poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, wakacyjne ograniczenia w ruchu ciężarówek będą obowiązywały od ostatniego piątku czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Reklama

Ciężarówki nie będą mogły jeździć w piątki od godz. 18 do 22, w soboty od godz. 8 do 14 i w niedziele w godz. 8-22. Zakaz ruchu ciężarówek będzie obowiązywał też w środę 15 sierpnia, w godz. 8-22. Jak wyjaśnił rzecznik, za złamanie zakazu kierowca może być ukarany mandatem w wysokości od 200 do 500 zł. Będzie też musiał zjechać na parking, z którego będzie mógł ruszyć dopiero po wygaśnięciu zakazu.

Poza autobusami zakaz nie dotyczy także m.in. pojazdów uczestniczących w akcjach ratowniczych, usuwaniu awarii, pracujących przy budowie dróg i mostów, przeznaczonych do przewozu: żywych zwierząt, prasy, artykułów szybko psujących się, lekarstw, środków medycznych itp.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu, zakaz nie dotyczy również pojazdów powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, oraz pojazdów, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy, oraz oczekujących na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poza wakacyjnymi weekendami, zakaz ruchu dla ciężarówek w określonych godzinach obowiązuje także w święta, m.in.: w Nowy Rok, Wielkanoc, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, Bożego Ciało, 11 listopada, czy w Boże Narodzenie.