Ponad 60 firm uczestniczących w budowie autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami domagało się w czwartek w krakowskim oddziale GDDKiA wypłaty ok. 8 mln zł od firmy Poldim za wykonane prace. Poldim złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

Reklama

Tarnowska firma Poldim jest uczestnikiem konsorcjum, które przejęło budowę odcinka A4 Brzesko - Wierzchosławice. W skład konsorcjum wchodzą też firmy Heilit + Woerner Budowlana, Strabag, Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB - Podbeskidzie.

Jak powiedział przedstawiciel poszkodowanych podwykonawców Jerzy Kasprzyk, zaległości Poldimu wobec nich sięgają jeszcze miesięcy zimowych i wynoszą w sumie ok. 8 mln zł.

W większości jesteśmy małymi, lokalnymi firmami wykonującymi roboty budowlane czy transportowe. Każdy dzień i godzina gra na naszą niekorzyść, bo wielu z nas jest już na skraju bankructwa - wyjaśnił Kasprzyk.

Dodał, że czwartkowe spotkanie w krakowskim oddziale GDDKiA nie przyniosło rozstrzygnięć. Ustalono, że na początku tygodnia podwykonawcy spotkają się z przedstawicielami pozostałych firm wchodzących w skład konsorcjum budującego odcinek autostrady między Brzeskiem a Wierzchosławicami.

Rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken poinformowała, że w czwartkowym spotkaniu uczestniczyli też posłowie PiS Andrzej Adamczyk i Edward Czesak.

Rzeczniczka przyznała, że spotkanie nie przyniosło decydujących rozstrzygnięć.

W obecnej sytuacji prawnej jest tak, że nie możemy zapłacić bezpośrednio usługodawcom. Ale naprawdę chcemy pomóc tym ludziom. Bierzemy pod uwagę kilka rozwiązań, np. przeniesienie tych zaległych płatności Poldimu na innych konsorcjantów, potrącenie należności z faktur konsorcjum czy orzeczenia sądowe lub zajęcia komornicze. Ale takie działania trzeba omówić z przedstawicielami pozostałych konsorcjantów. Takie spotkanie ma się odbyć w przyszłym tygodniu - wyjaśniła.

Rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut dodała, że "rozumiejąc trudną sytuację usługodawców i mając na uwadze sprawny przebieg budowy GDDKiA Oddział w Krakowie stara się pomóc w znalezieniu możliwości prawnych, które pozwolą na zaspokojenie roszczeń".

Przedstawiciele firm, którym Poldim zalega z płatnościami poinformowali, że jeśli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte decyzje, mogą zablokować budowę odcinka autostrady A4.

Konsorcjum firm Heilit + Woerner Budowlana, Strabag, Poldim, Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB - Podbeskidzie od października zeszłego roku prowadzi prace budowlane na A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami, po tym jak rozwiązano umowę z wcześniejszym wykonawcą: polsko-macedońskim konsorcjum firm NDI oraz SB Granit.

Według przyjętego harmonogramu w pierwszej kolejności ma zostać ukończony węzeł Wierzchosławice, a cały odcinek do początku stycznia 2013 r.

Poldim przeżywa trudności finansowe od końca ubiegłego roku. Zadłużenie spółki przekracza 100 mln zł. W zeszłym miesiącu złożyła ona w tarnowskim sądzie wniosek o przeprowadzenie upadłości układowej. W tamtejszym Powiatowym Urzędzie Pracy złożyła też zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych obejmujących ponad 410 pracowników z załogi liczącej blisko 600 osób.

W środę minister transportu Sławomir Nowak poinformował, że resort finalizuje prace nad projektem nowej ustawy, która regulowałaby sprawy związane z przepływem pieniędzy między wykonawcami dróg a ich podwykonawcami, usługodawcami i dostawcami. Jak wyjaśniał minister, zmiany mają umożliwić poszkodowanym dochodzenie roszczeń od strony publicznej, która z kolei - jeśli dłużnik ogłosi upadłość - będzie dochodzić roszczeń od syndyka.