Możemy dzisiaj opinii publicznej zameldować gotowość organizacyjną do przeprowadzenia turnieju Euro 2012 - powiedział minister transportu Sławomir Nowak na konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom infrastruktury transportowej przed Euro 2012.

Reklama

Zapewnił, że jeśli chodzi o transport lotniczy sytuacja jest bardzo dobra. - Tutaj spełniliśmy wszystkie wymogi, wszystkie inwestycje są dopięte. Zrealizowane. Jesteśmy w 100 proc. przygotowani - powiedział.

Natomiast co do transportu kolejowego - w ocenie ministra - jesteśmy przygotowani w sposób dobry: zarówno jeśli chodzi o zmodernizowaną infrastrukturę na głównych szlakach czy przygotowanie taboru oraz modernizację dworców.

Tu, gdzie bym wystawił ocenę dostateczną, to jest obszar drogownictwa. Tutaj bardzo wyraźnie chciałbym rozdzielić przygotowanie infrastruktury od przygotowania organizacyjnego. Przygotowanie organizacyjne oceniam bardzo wysoko. W sensie organizacyjnym będziemy przygotowani do zarządzania natłokiem kibiców w sposób bardzo dobry. Natomiast w sensie infrastrukturalnym, nasze ambicje były dużo większe - zaznaczył Nowak.

Minister poinformował też, że z szacunków resortu i spółki PL.2012, trzy czwarte kibiców przyleci transportem lotniczym, 15 proc. koleją a 15 proc. będzie korzystało z transportu drogowego.

Dodał, że według szacunków UEFA do Polski może przyjechać od 700 tys. do 1,5 mln kibiców.