W Polsce zmienia opony na zimowe 95 proc. kierowców. W 2010 r. sprzedano w naszym kraju niemal 5 mln zimowych opon. Kawek tego tortu chce wyciąć dla siebie Dębica. Polska firma wprowadza właśnie na rynek pierwszą w swojej historii oponę zimową przeznaczoną do samochodów o wysokich osiągach - dębica frigo HP.

Reklama

Jak obiecują jej twórcy nowa opona ma zapewnić komfortowe i bezpieczne podróżowanie. Poza tym ma to być guma nie do zdarcia - trwała i odporna na zużycie. Niskie opory toczenia mają pomóc w oszczędzaniu paliwa. W opinii inżynierów kierunkowy profil bieżnika i rowki tworzące literę V, mają skutecznie rozpraszać wodę i błoto pośniegowe, a szerokie rowki obwodowe odprowadzą wodę spod czoła opony.

Konstruktorzy podkreślają, że dębica frigo HP oferuje zwiększoną odporność na aquaplaning, czyli poślizg na cienkiej warstwie wody, oraz na slushplaning, czyli ślizganie się na nawierzchni pokrytej błotem pośniegowym.

Nowa frigo HP dostępna jest w 4 rozmiarach o średnicy 15 i 16 cali, wszystkie z oznaczeniem prędkości H (dopuszczalna prędkość maksymalna 210 km/h).