Ford focus jest numerem jeden na liście najchętniej kupowanych aut przez polskich kierowców, i to już drugi rok z rzędu. Przynajmniej tak wynika z raportu AAA Auto Group - międzynarodowej sieci sprzedaży używanych czterech kółek.

Reklama

Według tych danych, najlepiej sprzedają się samochody w cenie około 20 tysięcy złotych. Tyle właśnie kosztuje w salonie tej firmy pięciodrzwiowy ford focus z 2002 roku napędzany benzynowym silnikiem 1.4.

Drugim najczęściej wybieranym samochodem był opel astra. Podium uzupełniła skoda octavia. Czwarte i piąte miejsce to odpowiednio renault megane i ford mondeo.

Specjaliści twierdzą też, że co piąty sprzedawany Polakom samochód ma mniej niż pięć lat, a co ósmy jest koloru niebieskiego. Silnik diesla wybiera 26 klientów na stu.

A jak jest u naszych sąsiadów i dalej? Czesi i Słowacy najczęściej kupowali Skodę. Całe podium to kolejno: fabia, felicia, octavia. Węgrzy wolą produkt krajowy, czyli suzuki swift (japońska marka ma tam fabrykę), potem jest skoda fabia i octavia.

Rumuni najchętniej wybierali dacię solenza i jej następcę logana, dalej jest renault thalia, ford escort. W kraju Drakuli najwięcej sprzedaje się aut tanich, to znaczy takich, które kosztują mniej niż 12 tysięcy złotych.