Kupić naprawdę dobre ogumienie wcale nie jest tak łatwo! Pułapek czyhających na nieświadomego nabywcę jest wiele. Najłatwiej w nie wpaść, szukając tzw. okazji. Jeżeli opona oferowana jest w podejrzanie niskiej cenie, zwykle oznacza to, że mamy do czynienia ze "schodzącym" modelem, który został wycofany z produkcji, a ostatnie sztuki są wyprzedawane.

Dlaczego nie warto jej kupować? Choćby dlatego, że ma zwykle gorsze parametry od nowego modelu. To jednak niejedyny problem. Jeśli np. po roku uszkodzimy jedną z takich opon, to na pewno nie uda się dokupić brakującej sztuki i trzeba będzie poszukać co najmniej pary nowych gum.

Ryzykowne promocje
Uwaga! Często bardzo łatwo nabrać się na taką "promocję", bowiem nazwy starych modeli tylko nieznacznie różnią się od nazw ich następców. Goodyear UltraGrip 5 czy UltraGrip 7 albo 7+...? Różnicę zauważą tylko najbardziej czujni klienci!

Na naiwnych nabywców czekają również często "nowe" opony, tyle że wyprodukowane kilka lat temu. Polska norma (której stosowanie w tym konkretnym przypadku nie jest obowiązkowe) pozwala sprzedawać ogumienie jako nowe przez 3 lata od momentu wyprodukowania. Niezależni eksperci są jednak zdania, że już po pięciu latach guma opon zimowych traci znaczną część swoich właściwości! Mało kto kupuje opony tylko na dwa lata, warto więc szukać jak najświeższych.

Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości, to nie wierzmy sprzedawcom zachwalajcym tańsze opony marek należących do renomowanych koncernów. Tylko naiwni mogą sądzić, że np. opony Barum i Continental albo Courier i Pirelli oferują to samo, tyle że za inne pieniądze. Nie ma znaczenia, że pochodzą z tych samych fabryk. Żaden producent nie pozwoliłby sobie na wewnętrzną konkurencję. Tańsze są po prostu gorsze.

Sprawdź przed zakupem
Przed zakupem należy dokładnie obejrzeć oferowane nam opony. Samodzielnie możemy rozpoznać np. ogumienie stare, pochodzące z zapasów magazynowych. Na każdej oponie znajduje się zakodowana data produkcji. Należy znaleźć owalne pole z czterema cyframi w środku. Dwie pierwsze oznaczają tydzień, dwie kolejne rok produkcji.

Warto szukać opon jak najnowszych - ważne jest również, żeby wszystkie pochodziły z tej samej partii produkcyjnej. Przy porównywaniu cen trzeba zwrócić uwagę na indeksy prędkości i nośności. Opony przeznaczone do wolniejszych i lżejszych aut są tańsze. Te same modele ogumienia występują z różnymi indeksami!

Trzeba również uważać na opony bieżnikowane! Wiele z nich wygląda tak dobrze, że są oferowane jako zupełnie nowe!

Tu znajdziesz pełne archiwum "Auto Świata". Polecamy.

Reklama