W letni, ciepły piątek 3 sierpnia 1956 roku Volvo na konferencji swych dilerów w Skövde przedstawiło swój nowy 4-drzwiowy samochód. Prezentowany model otrzymał podwozie oznaczone numerem 2, kierownicę po prawej stronie (w Szwecji obowiązywał wtedy ruch lewostronny), dwukolorowy lakier. Ten pojazd różnił się jeszcze w wielu elementach od przyszłej wersji produkcyjnej. Nowe Volvo zaprojektował Jan Wilsgaard. Inspiracją były amerykańskie auta z początku lat 50. - sedan Chrysler New Yorker oraz Chrysler 300C hardtop coupé. W jednym z wywiadów projektant powiedział, że zainspirował go Kaiser, którego zobaczył w porcie.

Reklama

Amazon dla Skandynawii, dla reszty trzy cyfry
Nowy model Volvo, jak pokazała historia, był jednym z najlepiej sprzedających się aut w dziejach szwedzkiej firmy. Początkowo planowano montować w nim kilka różnych jednostek napędowych, takich jak np. V8 lub rzędowa "szóstka". Ostatecznie skończyło się na 4-cylindrowym, rzędowym silniku o pojemności 1,6 l i mocy 60 KM. Napęd przekazywano na koła tylne przez trzystopniową skrzynię biegów.

Auto otrzymało nazwę Amazon. Nawiązywała ona do mitologii greckiej, gdzie Amazonki były plemieniem walecznych kobiet. Według legend amputowały sobie jedną z piersi, aby lepiej strzelać z łuku (z greckiego "a mazos" oznacza "bez piersi"). Niestety, okazało się, że ta nazwa w motoryzacji jest już zajęta. Niemiecki producent motocykli dla jednego ze swych mopedów zastrzegł termin Amazone.

Tak więc po uzgodnieniach obu firm ustalono, że Volvo nazwę Amazon może używać wyłącznie na rynku skandynawskim. Na innych auto otrzymało liczbowe oznaczenie 120. Przez pierwszych kilka lat Amazon dostępny był jako czterodrzwiowy sedan. Niemal od początku jego produkcji na przednich siedzeniach standardowo montowano pasy bezpieczeństwa. Volvo w tej dziedzinie zawsze należało do czołówki. Po zastosowaniu drugiego gaźnika silnik otrzymał większą moc, zaczęto też montować czterostopniową skrzynię biegów. Był to model 122S.

Z biegiem czasu powiększyła się gama stosowanych silników. Doszły jednostki 1,8 oraz 2 l. Moc wzrosła od początkowych 60 KM, aż do 115 KM w sportowej wersji 123GT. W roku 1961 wprowadzono dwudrzwiowy model oznaczony symbolem 130. Następnego lata na rynku ukazała się wersja kombi (220). Nieco później zaczęto wytwarzać Amazona z trzybiegową automatyczną skrzynią BorgWarner.

Niezawodny i bezpieczny rynkowy przebój
Volvo nigdy nie zapominało o sprawach związanych z bezpieczeństwem kierowcy oraz pasażerów. W 1967 roku do konstrukcji auta wprowadzono łamaną (w przypadku zderzenia) kolumnę kierownicy. Zastosowano także dwuobwodowy układ hamulcowy.

W przypadku defektu jednego z układów samochód nadal dysponował około 80 proc. siły hamowania, gdyż nadal były hamowane obydwa koła przednie i jedno tylne. W autach konkurencji podobne systemy blokowały tylko dwa koła po przekątnej pojazdu.

Volvo Amazon było bardzo udaną i innowacyjną konstrukcją. Przyczyniło się do uzyskania przez firmę zasłużonej opinii producenta niezawodnych i bezpiecznych samochodów. Pierwotna cena Amazona wynosiła 12 600 koron szwedzkich. Początkowo produkowano go w zakładach w Lundby, a w 1964 przeniesiono do nowej fabryki w Torslanda. To także pierwszy model Volvo, który wytwarzano w Belgii, w Gent (od 1965 roku). Montowano go również w kanadyjskim Halifaksie. W Kanadzie sprzedawany był pod nazwą Volvo Canadian. Ostatni Amazon zjechał z taśm zakładów w Torslanda 3 lipca 1970 roku. Ogółem wyprodukowano ich 667 323 egzemplarze.

Więcej o fantastycznych, starych samochodach znajdziecie w "Wielkiej Księdze Legend Motoryzacji". Polecamy.