Mitsubishi Small Global Concept to jeszcze prototyp. W wersji gotowej do produkcji zostanie pokazany pod koniec 2011 roku. Start seryjnego wytwarzania zaplanowano na początek 2012 roku. Samochód montowany będzie w nowej fabryce Mitsubishi Motors, która powstaje w Tajlandii.

Reklama
PAP/EPA / MARTIAL TREZZINI

Global Small powstał w międzynarodowym centrum rozwojowo-badawczym MMC w Okazaki (Japonia) w ciągu niecałych 2 lat.

"Mitsubishi Small Global Concept wpadł w oko odwiedzającym naszą ekspozycję w Genewie. Dziennikarze oceniali wygląd auta jako fantastyczny. Co ważne na żywo samochód prezentuje się jeszcze lepiej niż na zdjęciach" - powiedziała dziennikowi.pl Kinga Lisowska z MMC Car Poland. "Osamu Masuko, prezes Mitsubishi Motors Corporation, w wywiadzie dla jednej z telewizji podkreślał, że osobiście będzie starał się by auto produkcyjne było jak najbliższe prezentowanemu w Genewie prototypowi." - dodała Lisowska.

PAP/EPA

Zdaniem inżynierów nowe autko ma zaoferować świetną zwrotność oraz łatwość obsługi i prowadzenia. Zgrabna bryła zamyka w sobie wnętrze, które pomieści pięć dorosłych osób. Auto ma 3,74 m długości i 1,68 m szerokości. W Genewie samochód był przedstawiany jako wyjątkowo solidny i niezawodny (skąd oni to wiedzą?:), który dodatkowo gwarantuje niskie koszty utrzymania (niedrogi i paliwooszczędny).

PAP/EPA / MARTIAL TREZZINI

Twórcy cieszą się, że Concept Global Small może pochwalić się najniższym w swojej klasie zużyciem paliwa oraz poziomem emisji CO2 - ok. 90 g/km. A wszystko to dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak: system wyłączania silnika podczas postoju, silnik o pojemności od 1 do 1,2 litra oraz system odzyskiwania energii kinetycznej podczas hamowania.PAP/EPA

Najwięcej wiadomo o litrowym silniku - ma trzy cylindry i moc około 70 KM. Dane opisujące większą jednostkę są jeszcze tajemnicą. Wiadomo, że architektura Global Small umożliwia również zastosowanie w pełni elektrycznego układu napędowego.

Inne

Zakładana roczna produkcja wynosić ma 150 000 sztuk (możliwe będzie jej zwiększenie do 200 000 sztuk), a pojazdy eksportowane będą na rynki krajów Stowarzyszenia ASEAN, do Japonii, Azji Północnej, Australazji, Europy, Ameryki Północnej oraz do wielu innych regionów świata.

Inne

"Do Europy i do Polski nowość Mitsubishi dotrze pod koniec 2012 roku. Podstawowa wersja ma kosztować ok. 10 tys. euro" - powiedziała dziennikowi.pl Kinga Lisowska z MMC Car Poland. Czy tak w przyszłości będzie wyglądał następca colta? Czas pokaże...

PAP/EPA