Po raz pierwszy w Polsce policjanci wykorzystają kamerę z wideorejestratorem zamontowaną na policyjnym śmigłowcu. W ten sposób zarejestrują najbardziej niebezpieczne zachowania na drodze, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, czy jazdę z nadmierną prędkością. Obraz drogą radiową zostanie przekazany do współdziałających radiowozów. Działania dziś będą prowadzone na terenie województwa mazowieckiego, a w kolejnych dniach i tygodniach w całej Polsce.

Reklama

Dziś z inicjatywy policjantów Biura Ruchu Drogowego KGP po raz pierwszy w Polsce zostaną przeprowadzone działania z użyciem nowego systemu rejestracji i przekazywania obrazu w czasie rzeczywistym za pomocą kamery z wideorejestratorem zamontowanej na policyjnym śmigłowcu W-3 "Sokół". To nowoczesne urządzenie będzie kolejnym narzędziem w walce z piratami drogowymi. Jedni z ziemi, drudzy z powietrza - wspólnie, by poprawić bezpieczeństwo na drodze.

InnePolicyjny śmigłowiec ma możliwość rejestracji z góry wykroczeń popełnianych przez nieodpowiedzialnych kierowców. Funkcjonariusze wyłapywać będą przede wszystkim tych, którzy wyprzedzają na trzeciego, w miejscach niedozwolonych, przejeżdżają na czerwonym świetle, czy poruszają się z nadmierną prędkością - są to najczęstsze przyczyny śmiertelnych wypadków drogowych.

Zarejestrowany obraz automatycznie drogą radiową przesyłany jest do współdziałających na ziemi radiowozów. Ich zadaniem jest zatrzymanie piratów drogowych, wobec których zostaną wyciągnięte konsekwencje.

InneŚmigłowiec z wideorejestratorem jest kolejnym środkiem w skutecznym eliminowaniu z dróg brawury i braku odpowiedzialności kierowców. Wcześniej funkcjonariusze oprócz standardowych kontroli korzystali w walce z piratami drogowymi z MCM – mobilnych centrów monitoringu. W tym przypadku, do rejestrowania zdarzeń na drodze, instalowano przenośne kamery.

Obsługujący kamery funkcjonariusze byli w stałym kontakcie z pobliskimi patrolami i przekazywali im informacje o kierowcach popełniających wykroczenia. W przypadku dzisiejszych działań, dzięki wykorzystaniu śmigłowca, patrolowany obszar jest dużo większy. Dodatkowo służba będzie bardziej bezpieczna dla samych policjantów, a kierowcom trudniej będzie ukryć swoje wykroczenia. Nie będą też w stanie wymienić się informacjami o policyjnej kontroli za pośrednictwem CB radia, bowiem duży rejon działania śmigłowca i jego prędkość sprawia, że będzie trudny do zlokalizowania.

Inne