Obecnie Skoda produkuje skrzynie biegów MQ 200 zaprojektowane dla silników z momentem obrotowym nieprzekraczającym 200 Nm. Nowa przekładnia, MQ 100, będzie odpowiednia dla silników benzynowych o momencie obrotowym do 120 Nm. Ze względu na to, że liczba komponentów wchodzących w skład tej jednostki jest o jedną piątą niższa niż w dotychczas produkowanej przekładni, jej waga jest o wiele mniejsza.

Reklama

"Na początku zamierzamy wykorzystać tę przekładnię w nowych małych samochodach rodzinnych, a następnie w innych modelach naszej marki, a także w innych małych samochodach produkowanych w ramach Grupy VW. Produkcja ma się rozpocząć pod koniec 2010 r." - powiedział Reinhard Jung, przewodniczący Zarządu Skoda Auto.

Czeski producent planuje inwestycję ponad 1,5 mld koron (ok. 250 mln zł) w rozszerzenie programu produkcji oraz utworzenie 270 nowych miejsc pracy. Zakład będzie produkował 1000 nowych przekładni dziennie. W związku z nowym projektem Skoda złożyła do CzechInvest, agencji wspierającej biznes i rozwój, wniosek o dofinansowanie tej inwestycji.

Rozpoczęcie produkcji nowej skrzyni biegów zbiegnie się z przekroczeniem progu trzech milionów przekładni wyprodukowanych w fabryce silników w Mladá Boleslav. Pomimo światowego kryzysu, programy złomowania aut wprowadzone w wielu krajach europejskich oraz wyraźnie wzrastający popyt na małe samochody z silnikami o niewielkiej pojemności doprowadziły do wzrostu produkcji silników w Skoda Auto - koncern specjalizuje się bowiem w produkcji niewielkich jednostek napędowych.