Oto dekalog bezpiecznego kierowcy. Prosto od Tomasza Kuchara, jednego z najlepszych rajdowców w Polsce.

1. Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa! Upomnij także pasażerów. To, że samochód ma sześć poduszek i pięć gwiazdek w testach bezpieczeństwa, niewiele da, kiedy zapomnisz o pasach.

2. Załóż opony zimowe! Jedź wolniej, kiedy pada lub jest noc. Uważaj na "czarny lód" - łatwo możesz wpaść w poślizg.

3. Śnieżne koleiny są niebezpieczne, nawet jeśli masz najlepsze opony. Jazda na złamanie karku po takiej drodze grozi utratą przyczepności i poślizgiem.

4. Światła obowiązkowe przez cały rok przez 24 godz. Wyczyść i wyreguluj reflektory. Wymień przepalone żarówki, bo ktoś Cię weźmie za motocykl.

5. Nie oślepiaj! Przeciwmgłowych świateł (zarówno przednich, jak i tylnych) używaj tylko, przy naprawdę tragicznej widoczności.

6. Czysta szyba to lepsza widoczność. Rozmazany bród na szybie powoduje bardzo szybkie zmęczenie wzroku, zwłaszcza wieczorem.

7. Nie oszczędzaj na klimatyzacji i wietrzeniu kabiny. Zaparowane szyby zasłaniają lusterka, a "ciężkie" powietrze obniża koncentrację - nawet supermocna kawa nie doda Ci skrzydeł.

8. Nie denerwuj się i nie kłóć za kierownicą. Rozdrażniony kierowca prowadzi agresywnie i niebezpiecznie! Jeśli dojdzie do sprzeczki, zjedź na chwilę na parking, żeby ochłonąć.

9. Zadbaj o samochód! Sprawdź hamulce, układ ogrzewania i wentylacji. Skontroluj akumulator i płyn w chłodnicy. Płyn do spryskiwaczy tylko zimowy.

10. Zawsze kiedy wysiadasz z samochodu, załóż kamizelkę odblaskową. Widoczny to znaczy bezpieczny.