Audi Q5, BMW X1, Chevrolet Cruze, Kia Soul, Mazda3, Mercedes klasy E, Opel Insignia, Buick Regal, Porsche Panamera, Toyota Prius i Volkswagen Polo to finałowa dziesiątka nominowanych do prestiżowych wyróżnień "World Car of the Year" - WCOTY (Światowy samochód roku) oraz "World Car Design of the Year" (Światowy design roku) znanej organizacji World Car Awards.

>>>Pierwsze zdjęcia - nowa kia sportage

Lista dziesięciu pojazdów-finalistów WCOTY ustalona została w głosowaniu tajnym przez jury 59 dziennikarzy motoryzacyjnych z 25 krajów świata w oparciu o indywidualne opinie zebrane po szeregu testów. Członkowie jury pochodzą z Azji, Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz innych części świata i cieszą się w swych regionach ustaloną, bardzo wysoką pozycją zawodową.

>>>Japońskie auta psują się, kiedy jest zimno

Jak się dowiadujemy obaj polscy jurorzy (Maciej Pertyński z "Auto Moto" i Robert Przybylski z "Rzeczpospolitej") uważają, że stawka półfinalistów jest w tym roku niezwykle wyrównana - oczywiście w sensie punktów, jakie poszczególne auta pozbierały w szczegółowym i upiornie precyzyjnym procesie oceny. Były w tym roku także zaskoczenia - i miłe, i bardzo niemiłe. Te ostatnie były udziałem najlepszych marek, niestety… Trafiały się bowiem wpadki jakościowe.

>>>Tak naciągają warsztaty samochodowe

Zwycięzców rywalizacji w obu kategoriach poznamy 1 kwietnia 2010 roku w czasie salonu samochodowego w Nowym Jorku. Wtedy okaże się, które auto jest najlepsze na świecie.