Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Cuda i dziwy! Oto najbardziej absurdalne i zapomniane przepisy obowiązujące kierowców w Polsce

10 lutego 2015, 06:15
Polscy kierowcy bardzo często muszą zmagać się z absurdalnymi przepisami. W opinii ekspertów, z którymi rozmawiał dziennik.pl, istnieje wiele zupełnie nieracjonalnych uregulowań prawnych, dotyczących między innymi pierwszeństwa na drodze, uprawnień do kierowania pojazdami, a nawet poruszania się po wodzie. Oto największe "dziwactwa" zapisane literą prawa…
Polscy kierowcy bardzo często muszą zmagać się z absurdalnymi przepisami. W opinii ekspertów, z którymi rozmawiał dziennik.pl, istnieje wiele zupełnie nieracjonalnych uregulowań prawnych, dotyczących między innymi pierwszeństwa na drodze, uprawnień do kierowania pojazdami, a nawet poruszania się po wodzie. Oto największe "dziwactwa" zapisane literą prawa… / Newspix / PIOTR JEDZURA
W polskim kodeksie drogowym mieszczą się prawa, które generują absurdy. Wiedzą coś o tym m.in. ci, którzy zgubili prawo jazdy, lub zostało ono im skradzione. Także kierowcy używający pewnego rodzaju bagażnika na rowery są pod ścianą. Dziennik.pl poprosił ekspertów o wskazanie dziwnych zapisów i sytuacji, w wyniku których można stracić "prawko" i dostać mandat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
motocykl prawo jazdy przepisy ruchu drogowego bagażnik rowerowy na hak policja

Powiązane

Reklama

Komentarze(18)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • sf
  2015-02-10 07:17:45
  Wszystkie głowne tematy to tematy zastepcze . A o strzelaniu do gorników ani słowa . Tak działają POsłuszne szmatławce na słuzbie mafi ryzego ******* kłamaczowej
  2
 • Drzazga 101
  2015-02-10 15:34:17
  O Matko, nie doczytałem, ze względu na higienę psychiczną do końca, ale jako żeglarz to powiem, Wama, Ludzieńki, Narodzie i PT ZIEBY władzowskie, co myślę o prowadzeniu jachtów "na gazie", którą to rzecz napiętnowuje nasz kodeks drogowy(?) odebraniem PRAWA JAZDY.

  Otóż wedle mojego umu, uchwalając takie restrykcje, naszym pośluchom co nieco odbiło i mózgi jem się zestruczyli do mózgów owocówek, które - jak wiadomo - mają tylko CZTERY geny i są idealnym materiałem do badań genetycznych.
  Otóż wypływając na jakiścić akwen, grupa Ludzieńków chce się zrelaksować, zwłaszcza jak mają na deku żony, narzeczone, lub panienki. No to co NAJLEPIEJ potrafi odprężyć nasz, jak nie WÓDZIA, która nam płynie przez garło, jak Wisła przez serca w dawnej piosence ?! No i gdy ten sternik se chlapnie, no to co - rozwinie na żaglu prędkość 100, może 60 kilosów na godzinę, kuervas, będzie kogóś WYPRZEDZAŁ na zakręcie, PRZEJEŻDŻAŁ na czerwonem świetle, albo co ?! Stanowi jakieś ZAGROŻENIE dla ruchu DROGOWEGO, żeby mu zabierać PRAWKO ?! Nawet jak pierdyknie w jakiś inszy jacht, czy w keję, czy w piach, to czy przy jakiej prędkości stworzy jakiejścić ŚMIERTELNE zagrożenie, kuervas, albo co ?!
  Jako stary żeglarz, mieszkajęcy nad jeziorami wiem, że dziś różne żeglarze po nieijch pływają: od wysokiej marki polityków, jak Nasz Ukochany Pan Prezydent, szurtujęcy po Jez. Sztynorckim, bo za wiele Go, jako żeglarza nie stać, po różnej maści BIZNESMENÓW, przylatujęcych na weekend własnymi samolotami, czy tyż przyjeżdżajęcymi zwykłymi Maybachami. I ONE CHCĄ się zrelaksiwować przez garło wódzieńką TYŻ !!
  No to PT Panowie Komendanci Policji - powściągnijta zapasy waszych podkomendnych na jęziorach, w przedmiocie ścigania PIJANYCH sterników, bo jakby co, to te WAŻNIAKI wyprowadzą swoje jachty do Chorwacji, albo co, a Wy będzieta łapali złodziei kur w Gutach Nowych, albo w Giżycku.
  Hej !-
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • oto chodzi wrogom polski
  2015-02-10 08:36:35
  rzad ma w dupie slask ze slaska do warzszawy ma tylko plynac kasa i dlatego slak powinien odlaczyc sie od polski i pokazac tym platformersom ze to on ma ich w dupie
  2
 • Ppp
  2015-02-10 08:26:31
  Policjanci egzekwujący przepisy nr: 5 (szkła kontaktowe), 6 (rowery), 9 (parkowanie z lewej), 10 (odśnieżanie), 12 (klakson), - powinni być karani za nie wykonywanie obowiązków. Ich obowiązkiem bowiem jest przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo i łapanie przestępców, a nie czepianie się drobiazgów i bzdur.
  Co do nr 3 (motocykl z dzieckiem) – przewożąc dziecko na motocyklu lepiej w ogóle nie wjeżdżać na autostradę.
  Co do nr 7 (odblaski) – jakikolwiek odblaskowy lub jasny element powinien wystarczyć. Nawet małe “oczka” w podeszwach butów potrafią być widoczne “na kilometr”.
  Pozdrawiam.
  0
 • Nikt
  2015-02-10 10:00:08
  Zakaz parkowania po lewej stronie wynika z konieczności wykonania przez kierowcę manewru jazdy "pod prąd". A jazdę po pasie ruchu w przeciwnym kierunku zarezerwowano dla szczególnych przypadków jak wyprzedzanie, wymijanie, omijanie.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • POparzony
  2015-02-10 09:39:26
  POlicja walczy z czarnymi o pieniądze znacjonalizowanych funduszy emerytalnych OFE. Kto wygra zgarnia całą pulę. Sami nie płacą składek emerytalnych. Ale kasy nie starcza na wszystkie przywileje, bo trepy chcą wyścigu zbrojeń z Rosją. My mamy znacjonalizowane pieniądze emerytów, Rosja ma spadające ceny ropy. Kto wygra ten wyścig?
  0
 • malek
  2016-01-06 13:08:26
  Tylko tyle? Ja mam znacznie więcej ciekawszych propozycji: 1. nieprawidłowe oznakowanie dróg publicznych nie jest wykroczeniem. Wykroczeniem jest tylko nieprawidłowe oznakowanie dróg wewnętrznych; 2. skrzyżowanie drobi publicznej z drogą niepubliczną nie jest skrzyżowaniem w rozumieniu Kodeksu Drogowego. Ale takie "skrzyżowania" nie są w żaden sposób specjalnie oznakowane; 3. na przejeździe dla rowerzystów nic nie zabrania rowerzyście wjechania bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd, bo Art 14 pkt 1a dotyczy tylko pieszych. Kiedy dyletanci "udoskonalający" przepisy z 1962 roku wprowadzali przejazdy dla rowerów, tego nie zauważyli; 4. kierujący pojazdem skręcający w lewo ma obowiązek ustąpić pojazdowi jadącemu z przeciwnego kierunku na wprost lub skręcającemu w prawo. Ale nie ma mowy o tym, komu ma ustąpić pojazd zawracający. Według starych przepisów miał ustępować wszystkim. Ale "fachowcy" ten zapis zlikwidowali. 5. żaden przepis nie zabrania wejścia lub wjechania na skrzyżowanie, kiedy sygnalizator nie działa, nawet jeśli jest oczywiste, że jest uszkodzony. Domyślna dla polskiego prawa wina uczestników ruchu nie ma żadnej podstawy prawnej.
  0
 • b.
  2015-02-10 12:28:37
  Spoleczeństwo utrzymuje policję, która zupełnie nie wypełnia swoich obowiązków.
  Są rozhulani do tego stopnia,że na nasz koszt poszukują swojej obrączki.
  A ilu policjantów bezkarnie uprawia przemoc wobec swojej rodziny!
  0
 • OKu
  2015-02-10 22:40:18
  Mam złą wiadomość dla uprawiających dzienniKUR(e)stwo:
  NIE PRZESTRASZYŁEM SIĘ !!!
  0
 • Swinton
  2015-02-10 10:06:43
  Wyprzedzanie z prawej strony - trening przed wyjazdem na Wyspy.
  1
 • czytacz
  2015-02-10 12:32:49
  Albo to inicjatywa "prwatna " policji ablo Gryzoń ?
  0
 • jedward
  2015-02-10 07:57:56
  Przykro...
  0
 • pol
  2015-02-10 09:29:40
  A co z biedą w naszym kraju ?
  0
 • Skuba
  2015-02-10 10:45:05
  Najwyższa pora stworzyć wspólne przepisy drogowe dla wszystkich państw Unii Europejskiej (za wyjątkiem GB). Skończą się różne "niespodzianki" jakie spotykają kierowców po drugiej stronie granicy a przecież jeździmy po całej Europie!
  0
 • to ruń
  2015-02-10 11:58:43
  KONFUCJUSZ JUŻ KILKA TYSIĘCY LAT TEMU PRZEKAZAŁ POTOMNYM
  A SZCZEGÓLNIE POLSKIM WŁADZOM ,, NIEPRZESTRZEGANIE ZŁEGO
  PRAWA JEST GRZECHEM ALE EGZEKWOWANIE TAKIEGO PRAWA JEST
  GŁUPOTĄ ". DEDYKUJĘ TĘ MĄDROŚĆ SZCZEGÓLNIE POLSKIEJ POLICJI
  DROGOWEJ.
  0
 • ala22
  2015-04-27 23:42:18
  co do parkowania z lewej strony, przepis jet jak najbardziej słuszny, szoda że się go nie egzekwuje. W niemczech jak pały widzą kogoś kto próbje stanąć w kierunku pod prąd, to natychmiast nakładają mandat, widząc sytuacje jakie prowokują wyjeżdżający z takiego parkingu jest jazne że przepis jest potrzebny. Wałesa miał wypadek na motorze własnie dlatego, ze kierowca terenowki stanal po lewej do ruchu, do tego schowal sie za ciezarowka i wlaczajac sie do ruchu wyjechał na czołowe motocyklowi
  0
Reklama

Zobacz więcej

Reklama