Volkswagen ID.3 właśnie przeszedł modernizację i został wyposażony w najnowsze oprogramowanie, które zapewnia lepszą wydajność i umożliwia zdalne aktualizacje (over-the-air). Dzięki niemu kierowca będzie stale korzystać z najbardziej aktualnej wersji, a także może uruchomić funkcje, które nie były wybrane podczas konfiguracji. W ten sposób Volkswagen umożliwia klientom elastyczne reagowanie na ich potrzeby i korzystanie usług i funkcji "na żądanie".

Reklama

O jakie funkcje chodzi? Na przykład o system nawigacji oraz dwustrefową automatyczną klimatyzację, która elektronicznie reguluje temperaturę powietrza, natężenie nawiewu i jego rozdział. Czyli jeśli czegoś nie zamówisz podczas konfigurowania auta, to brakującą funkcję "odblokujesz" sobie za opłatą później. Proste, prawda?

Nowy Volkswagen ID.3: jakie zmiany?

Dzięki integracji danych nawigacyjnych i rozpoznawaniu znaków drogowych, nowy ID.3 może dynamicznie dostosowywać się do otoczenia. Technologia V2X sprawia, że Volkswagen przenosi bezpieczeństwo na zupełnie nowy poziom. Dane z kompatybilnych pojazdów na drodze oraz sygnały z infrastruktury w promieniu do 800 metrów mogą być interpretowane w ułamkach sekundy, ostrzegając kierowcę o nagłej zmianie pogody, zagrożeniach, wypadkach i korkach.

Volkswagen ID.3 2023 / Volkswagen / MARTIN MEINERS
Reklama

System wspomagania kierowcy Travel Assist z danymi inteligencji zbiorowej ma wiele atutów. W połączeniu z adaptacyjnym tempomatem (ACC) przy prędkości od 0 km/h aż do prędkości maksymalnej oraz systemem Lane Assist, ten układ może korzystać z dwóch sprawdzonych systemów, które teraz są ze sobą w pełni zintegrowane.

Nowy Volkswagen ID.3: sam zmieni pas ruchu

Podczas jazdy po autostradach Travel Assist może aktywnie wspomagać zmianę pasa ruchu, jeśli kierowca tego zechce. Od prędkości 90 km/h system asystujący oferuje kierowcy automatyczną zmianę pasa ruchu, jeśli odpowiedni obszar wokół pojazdu jest wolny. Jeśli kierowca naciśnie kierunkowskaz, nowy ID.3 może samodzielnie wykonać zmianę pasa ruchu.

Volkswagen ID.3 2023 - jakie zmiany? / Materiały prasowe Volkswagen / MARTIN MEINERS
Volkswagen ID.3 2023 - jakie zmiany? / Materiały prasowe Volkswagen / MARTIN MEINERS

Jeśli dostępne są dane tzw. inteligencji zbiorowej, Travel Assist potrzebuje pasów tylko przy jednej krawędzi pasa ruchu, aby utrzymać na nim pojazd podczas jazdy po drogach krajowych.

Nowy Volkswagen ID.3: łatwiejsze parkowanie

Parkowanie może być teraz jeszcze łatwiejsze dzięki systemowi Park Assist Plus z funkcją pamięci. Oprócz pomocy w zlokalizowaniu miejsca parkingowego i wspomagania kierownicy podczas manewrowania w i poza miejscem parkingowym, system inteligentnego parkowania może odtwarzać indywidualne, wcześniej wyuczone manewry, odciążając tym samym kierowcę. System asystujący parkuje ID.3 za pomocą czujników monitorujących otoczenie – kieruje, przyspiesza, hamuje i zmienia kierunek jazdy.

Volkswagen ID.3 w nowej odsłonie / Volkswagen / volk
Volkswagen ID.3 w nowej odsłonie / Volkswagen / volk
Volkswagen ID.3 w nowej odsłonie / Volkswagen / volk
Volkswagen ID.3 w nowej odsłonie / Volkswagen / volk