Umicore to międzynarodowa grupa z siedzibą w Brukseli, która posiada 59 zakładów produkcyjnych na świecie, w tym 24 w Europie. W Polsce firma jest obecna od 1996 r., zajmując się produkcją blach cynkowo-tytanowych. A od 2016 r. w Nowej Rudzie produkuje katalizatory.

Reklama

Teraz belgijski potentat zdecydowała się wybudować fabrykę w Nysie. Nowy zakład zajmie się produkcją katod do akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej oraz innych sektorach, w których znajdują zastosowanie systemy magazynowania energii.

Wartość inwestycji Umicore w Polsce ponad 1,38 mld zł. W nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 400 osób. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2020 r.

– Inwestycja Umicore w Nysie odegra kluczową rolę w zapewnieniu czystej mobilność w Europie i przyczyni się znacząco do realizacji inicjatywy Unii Europejskiej, mającej na celu promowanie zrównoważonego rozwoju przemysłu akumulatorowego opartego na zaawansowanych technologiach. Cieszę się, że Umicore i polskie władze podzielają tą wizje – zaznaczył prezes Zarządu Umicore Marc Grynberg.

Przedstawiciele inwestora zapewniają, że inwestycja ma się opierać na najnowocześniejszych technologiach. Powstanie też centrum badawczo-rozwojowe na potrzeby globalne firmy.

BMW