- Właściciele oraz użytkownicy pojazdów pochodzenia USA oraz Japonii wskazują na nieustający problem wynikający z różnic konstrukcyjnych tych aut, szczególnie miejsc przeznaczonych na zamontowanie tablic rejestracyjnych - tłumaczy poseł Liroy-Marzec w interpelacji do ministra infrastruktury i budownictwa.

Reklama

Parlamentarzysta przypomina, że w Polsce dopuszczone są następujące wymiary tablic rejestracyjnych do samochodów: 520 mm x 114 mm (tablica jednorzędowa) lub 305 mm x 214 mm (tablica dwurzędowa). Zaś pojazdy na rynek amerykański oraz japoński dostosowane są do montażu mniejszych tablic o wymiarach 305 mm x 155 mm.

Nic więc dziwnego, że kierowcy użytkujący nad Wisłą np. auta z USA doginali "blachy", które nie mieściły się w fabrycznie przygotowanych miejscach. Policja za taką "przeróbkę" potrafiła karać mandatami i punktami. Co prawda, na rynku są firmy, które we własnym zakresie produkują tablice pod wymiar ale i te blachy nie są zgodne z prawem.

- Zalegalizowanie przedmiotowych tablic z pewnością przyczyniłoby się do rozwiązania problemu - wskazał Liroy-Marzec w piśmie do ministerstwa.

I okazuje się, że resort nie pozostał obojętny na ten pomysł. - Ministerstwo prowadzi już prace nad projektem nowego rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych - poinformował wiceszef tego resortu Jerzy Szmit.

Rozporządzenie wprowadzające ułatwienia dla kierowców przeszło już etap uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Reklama

Z dokumentów zamieszczonych przez Rządowe Centrum Legislacyjne wynika, że ministerstwo w nowych przepisach określiło nowy wzór zmniejszonych tablic rejestracyjnych jednorzędowych dla aut z mniejszymi miejscami pod rejestrację (dla pojazdów sprowadzanych np. z rynku amerykańskiego i azjatyckiego).

Resort wprowadza też nowe pojemności rejestracyjne dla motocykli i motorowerów - pojawią się nowe kody oznaczeń.

Nowe rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych powinno wejść w życie 1 stycznia 2018 r. A przepisy dotyczące zmniejszonych tablic samochodowych jednorzędowych mają obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

- Tablice samochodowe tymczasowe dla pojazdu posiadającego zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej będą posiadały numery rejestracyjne o takich samych wyróżnikach jak tablice samochodowe zwyczajne jednorzędowe zmniejszone - wskazało ministerstwo.

- Cieszę się, że w niektórych sprawach rząd działa sprawnie. To był jeden z uprzykrzających życie obywateli drobiazgów. Oby takich absurdów znikało jak najwięcej - powiedział dziennik.pl Piotr Liroy-Marzec.