Polska wygrała z Węgrami wyścig o nową fabrykę silników benzynowych i wysokoprężnych Mercedesa. Niemiecki producent zdecydował się na Jawor w województwie dolnośląskim - działka w obrębie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej ma ok. 460 ha i jest gotowa do inwestycji. Teren jest połączony z innymi regionami Polski autostradą A4, drogą S3 oraz koleją. Budowa nowego zakładu w początkowej fazie pochłonie 500 mln euro. Powstanie kilkaset nowych miejsc pracy.

Reklama

- Po ponad pół roku negocjacji udało się. Będzie to pierwsza fabryka zaawansowanych technologicznie silników Mercedesa poza Niemcami. Dla nas jest to bardzo dobry dzień - powiedziała dziennik.pl Ewa Łabno-Falęcka, szefowa biura prasowego Mercedes-Benz Polska.

Rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce planowane jest na 2019 rok. Przyszli pracownicy będą przygotowani poprzez rozbudowane kursy szkoleniowe.

"Dobra zmiana" lepsza dla Niemców, niż propozycja Orbana?

Realizacja inwestycji zależy - jak zaznaczył Daimler - od "warunków ramowych", m.in. od pomocy publicznej, na którą liczy koncern.

- Planowana przez Daimler AG budowa nowej fabryki silników w Polsce świadczy o dobrej kondycji naszej gospodarki. Jesteśmy otwarci na międzynarodowe inwestycje i będziemy konsekwentnie realizować nasz plan zrównoważonego rozwoju w taki sposób, aby być krajem atrakcyjnym dla kolejnych inwestycji - powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.

Morawiecki ma nadzieję, że "nowy zakład Mercedes-Benz będzie katalizatorem dla następnych projektów wykorzystujących zaawansowane technologicznie produkty i sprawi, że polska gospodarka będzie bardziej innowacyjna i konkurencyjna."

- Ta inwestycja wzmacnia polsko-niemiecką współpracę i ma symboliczne znaczenie w kontekście zbliżającej się 25. rocznicy Traktatu o dobrym sąsiedztwie między naszymi krajami z 17 czerwca 1991 roku - powiedział Morawiecki.

Premier Beata Szydło, pytana o decyzję niemieckiego koncernu o wybudowaniu w Polsce nowej fabryki odpowiedziała: - Rozmawiamy z różnymi inwestorami, staramy się, by powstawały nowe miejsca pracy, szczególnie w tych regionach, w których jest duże bezrobocie; chcemy, by powstawały nowe firmy i nowe fabryki, by ożywiać polską gospodarkę.

W powiecie jaworskim stopa bezrobocia przekracza 18 proc.

Mercedes

Przypominamy, że w 2015 r. wybudowaniem fabryki w okolicach Jawora zainteresowana była indyjska grupa TATA produkująca brytyjskie marki samochodów Jaguar i Land Rover. Polska przegrała rywalizację o inwestycję wartą około miliarda funtów ze Słowacją. Ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił wtedy, że oczekiwania inwestora dotyczące pomocy publicznej dla tej inwestycji były zbyt wygórowane.