- Koncern Daimler AG podjął ostateczną decyzję dotyczącą budowy fabryki silników w polskim Jaworze i podpisał z polskimi partnerami umowę o zakupie działki. Powstała też nowa spółka Mercedes-Benz Manufacturing Polska, która zajmie się produkcją nowoczesnych jednostek napędowych - powiedziała dziennik.pl Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor do spraw komunikacji i relacji zewnętrznych Mercedes-Benz Polska, która uczestniczyła w negocjacjach z polskim rządem.

Reklama

Daimler planuje zainwestować łącznie 500 mln euro w nowy zakład w Jaworze, położonym niecałe 70 km na zachód od Wrocławia. Powstanie tam 500 nowych miejsc pracy. Nowa inwestycja niemieckiego koncernu zdeterminuje też rozwój szkolnictwa zawodowego.

Jawor będzie pierwszym zakładem produkcyjnym Mercedes-Benz Cars w Polsce. W nowoczesnej fabryce będą produkowane czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to jednostki nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Dzięki inwestycji Mercedesa powstanie nawet 3500 nowych miejsc pracy

- Na liście mieliśmy 7 lokalizacji. Po wizycie w Jaworze wiedzieliśmy, że to jest to. Każde z naszych nowych 500 miejsc pracy w nowej fabryce stworzy w regionie kolejne w proporcji 1 do 6 - powiedział Markus Schafer z zarządu Mercedes-Benz Cars.

Prace budowlane mają się rozpocząć w 2017 roku. Start produkcji w nowej fabryce Daimlera zaplanowano na 2019. A w 2020 zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok.

- Decyzja biznesowa Daimlera świadczy o tym, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych. Branża motoryzacyjna staje się hubem innowacyjności polskiej gospodarki. Dzięki temu w Polsce powstają miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji. Premiujemy szczególnie inwestycje w projekty innowacyjne, badawczo-rozwojowe i w sektorze nowoczesnych usług, które generują wartość dodaną dla polskiej gospodarki, a przez to zwiększają jej konkurencyjność - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Pod nową fabrykę dla niemieckiego inwestora przewidziano ponad 100-hektarową działkę na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej przy powstającej drodze ekspresowej S3 i w bliskim sąsiedztwie autostrady A4.

Przypominamy, że w 2015 r. wybudowaniem fabryki na terenie tej działki zainteresowana była indyjska grupa TATA produkująca brytyjskie marki samochodów Jaguar i Land Rover. Polska przegrała jednak rywalizację o inwestycję wartą około miliarda funtów ze Słowacją. Ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił wtedy, że oczekiwania inwestora dotyczące pomocy publicznej dla tej inwestycji były zbyt wygórowane.

dziennik.pl