W czwartek w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju (MIR) dziennikarzom zaprezentowano najnowszą odsłonę kampanii informacyjnej promującej bezpieczne zachowania na drodze. Serię spotów radiowych i telewizyjnych przygotowała działająca przy MIR Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jak usłyszeliśmy, całkowity koszt kampanii to „22 grosze na każdego obywatela”. Czyli ok. 8,36 mln złotych.

Reklama

Większość materiałów, które przestrzegają przed wsiadaniem za kółko po spożyciu alkoholu, zrobiono z dystansem i poczuciem humorem. Ale jeden z przygotowanych spotów radiowych ma mroczniejsze oblicze: „Więzienie, dożywotnia utrata prawa jazdy, kara finansowa do 10 tys. złotych, publiczne naznaczenie, blokada alkoholowa. Od maja 2015 roku dla pijanych kierowców” – przestrzega lektor.

Media

W dużej części to prawda. Wskutek nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw, od 18 maja br. kierowcom grozi większość z tych kar. Lektor zapomniał jedynie dodać, że kwestia blokady alkoholowej jest na razie czysto hipotetyczna.

Owszem, nowe przepisy umożliwiają zamianę orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej (z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat). Jednak mimo iż nowe regulacje funkcjonują już kilka miesięcy, wciąż brakuje rozporządzenia precyzującego podstawowe wymogi dotyczące tzw. alcolocków. A bez nich montowanie blokad jest w praktyce niemożliwe.

Rozporządzenie precyzujące wymogi dotyczące alcolocków od kilku miesięcy tkwi w konsultacjach społecznych. Projekt wzbudził wiele wątpliwości podmiotów biorących w nich udział, a prace utkwiły w martwym punkcie.

Kiedy rząd zamierza nadrobić te zaległości? Jak dowiedzieliśmy od pracownika Departamentu Transportu Drogowego MIR, nowa wersja projektu rozporządzenia może pojawić się w przyszłym tygodniu. – Projekt będzie musiał ponownie przejść proces konsultacji, a następnie zostać poddanym procedurze notyfikacji Komisji Europejskiej, który może trwać do 3 miesięcy. Jest szansa, że przepisy regulujące sprawę alcolocków wejdą w życie pod koniec I kwartału 2016 roku – twierdzi nasz rozmówca.