Nie żyje Janusz Kaniewski (ur. 30 marca 1974 roku w Warszawie). Polski projektant, który pracował m.in. dla takich firm, jak Fiat, Mazda, Alfa Romeo, Lancia, Jaguar, Citroen czy Ferrari zmarł 9 maja 2015 roku.

Reklama

Kaniewski był absolwentem a potem wykładowcą Instituto Europeo di Design w Turynie. Wykładał także na Royal College w Londynie.

Ostatni wpis zamieszony na Facebooku dwa dni przed śmiercią zadedykował ukochanej Gdyni. Zatytułował go "MEMU MIASTU NA DO WIDZENIA".

Moje ulubione miasto, Gdynia, miało w honorowym miejscu mój ulubiony hotel "Gdynia". To był legendarny hotel Festiwalu Filmowego, miał wystrój nie do podrobienia - lata siedemdziesiąte, ale na bogato. Niestety, ostatnio stał się sieciówką i jeden z najcenniejszych pomników designu tamtych lat w Polsce poszedł na śmietnik, zamieniony w plastikowe okna. Rozmawialiśmy z Panią Dyrektor hotelu, czy nie udałoby się uratować choć jednego pokoju albo choćby unikalnego żyrandola w lobby - niestety rozkładała ręce, że takie są wymogi korporacji, która przejęła budynek. I byłbym zapomniał, przebolał, spał gdzie indziej. Ale dostałem przed chwilą zdjęcia mojej siostry, Kseni, z hotelu w Monte Carlo. A tam jak żywo taka sama elewacja, taki sam, czterdziestoletni żyrandol jak w moim hotelu. Dlaczego, do cholery, w Monte Carlo mogą się bawić w fajny, klimatyczny wystrój a dla nas międzynarodowe sieci rezerwują rozwiązania z najtańszej hurtowni? Dobra, to będzie kryptoreklama, ale trudno: hotel "Gdynia" przepadł, teraz póki czas radzę się przespać w hotelu "Rzymskim" w Poznaniu albo "Savoy" w Łodzi. W tym ostatnim jest nawet windziarz! - Janusz Kaniewski.

Polak był współtwórcą takich samochodów jak ferrari california, ferrari 458 Italia, lancia delta, alfa romeo mito, alfa romeo giulietta, mazda MX-5, citroen C4 picasso czy suzuki kizashi. Kaniewski przyczynił się do wyglądu aktualnego logo koncernu Fiat. W butach jego projektu legendarny narciarz Herman Maier zdobył tytuł mistrza świata.

Kaniewski przewodniczył jury konkursu Zoom-Zoom Mazda Design, był członkiem jury w konkursie Gdynia Jacht Design na targach Wiatr i Woda. Poprowadził z Mazdą pierwsze w Polsce warsztaty z projektowania samochodów (Gdynia Design Days). Pracował z samorządami miast i walczył o to, aby polskie miasta wyglądały lepiej, były przyjazne dla mieszkańców i turystów (projekt Ładny Kraj).

W Polsce był obecny poprzez studio projektowe Kaniewski Design, które założył wraz z architektem Mariuszem Filipem. Świadczył usługi projektowe dla dużych marek takich jak PKN Orlen, Koło, Elzab, ale pracował również dla klientów indywidualnych, tworząc m.in. meble i wnętrza.

CZYTAJ TAKŻE Syrma, czyli auto stworzone przez Polaka zachwyciło w Genewie>>>

Według Kaniewskiego kwintesencją sztuki designu jest przyjemność. Przedmiot ma działać, producentowi przynieść zysk, a użytkownikowi pożytek. Ma być bezpieczny i nieszkodliwy. A kiedy dodatkowo wywoła uśmiech - to znaczy, że to dobry design.