Badania preferencji Polaków poszukujących używanego samochodu przeprowadzili pracownicy popularnego portalu aukcyjnego otomoto.pl.

Piotr Grzemski z portalu mówi, że drugi rok z rzędu największą popularnością cieszy się używany Volkswagen Golf.

- Statystycznie to samochód z manualną skrzynią biegów, powinien być bezwypadkowy, z silnikiem diesla, 4- bądź 5-drzwiowy z 2008 roku. - mówi pracownik portalu.

Od lat Polacy poszukujący używanych aut największe zaufanie mają do niemieckiej solidności. Na kolejnych stopniach podium znalazły się Volkswagen Passat i Audi A4.

- To samochody nie najtańsze kiedy są nowe, ale w momencie sprowadzenia ich do Polski stać na nie Polaków. Kupują więc nieco starsze, ale lepiej wyposażone. - dodaje ekspert.

Nieprzerwanie od wielu lat Polacy chętnie kupują samochody dość wiekowe - 10-letnie i starsze. Zauważalna jest jednak tendencja zwyżkowa jeśli chodzi o poszukiwania samochodów 5-letnich i młodszych.

Jednym z kluczowych parametrów jest także cena. Polacy najchętniej szukają samochodów w przedziałach cenowych do 5,10 i 15 tysięcy złotych.

Pracownicy portalu otomoto.pl po raz pierwszy sprawdzili także preferencje osób poszukujących samochodów dostawczych. W tej kategorii królował niemiecki Mercedes Sprinter.

Sprawdzono także preferencje jeśli chodzi o maszyny rolnicze. Co ciekawe okazało się, że najwięcej osób poszukuje polskiego ciągnika Ursus C360, którego najmłodsze egzemplarze mają już ponad 20 lat.