Dwudziestu parlamentarzystów wpadło w sieci fotoradarów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w tym roku. Rekordzistą, według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez DGP, jest Janusz Palikot, którego fotoradary złapały aż siedem razy. Ten sam poseł stoi na czele antyradarowej krucjaty.

Reklama

Jak ustalił DGP, wnioski o ukaranie za przekroczenie prędkości dotyczą 15 posłów oraz 5 senatorów. Zostały wysłane do marszałków Sejmu i Senatu krótko po tym, jak napisaliśmy, że GITD nie kieruje ich do władz parlamentu. Teraz marszałkowie poddadzą je dalszej procedurze.

Marszałek skieruje je do komisji regulaminowej i spraw poselskich oraz zawiadamia o treści wniosku posła, którego on dotyczy. W zawiadomieniu marszałek wyznacza też termin na złożenie przez posła oświadczenia o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Jeżeli poseł nie złoży oświadczenia, wniosek jest rozpatrywany przez komisję regulaminową.

Od lat policjanci – za pośrednictwem prokuratora generalnego – kierowali wnioski o ukaranie posłów. W ubiegłym roku było ich osiem. Ta praktyka zmieniła się po przejęciu fotoradarów przez GITD właśnie w ubiegłym roku. To był błąd wynikający z ogromu zadań w tworzącej się właśnie instytucji – mówi nam jeden z inspektorów.

Na publikacje Dziennika Gazety Prawnej o GITD oraz o podobnej praktyce stosowanej przez straże miejskie w całym kraju zareagowała również marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Stwierdziła, że chce doprowadzić do takich zmian w prawie, aby posłowie popełniający wykroczenia byli traktowani tak samo jak inni obywatele. Zmiany objęłyby również rzecznika praw dziecka, głównego inspektora danych osobowych, a także sędziów i prokuratorów.

Poseł przyjmujący mandat zrzekałby się na ten czas immunitetu - wyjaśniała założenia swojego pomysłu marszałek Kopacz. Dodaje, że liczy na poparcie parlamentarzystów. Poprę ten projekt, prawo nie powinno wywyższać posłów w takich sprawach - deklaruje poseł PSL Eugeniusz Kłopotek, którego sprawa mandatu z 2009 r. nadal jest w Sejmie. W innej sytuacji jest Janusz Palikot, który niedawno organizował protest przeciwko sieci fotoradarów polegający na jeżdżeniu w maskach Sławomira Nowaka i Donalda Tuska.

Według naszych informacji wnioski o ukaranie Janusza Palikota za łamanie przepisów prawa drogowego jeszcze nie zostały przesłane do Sejmu.