Wszystko zaczęło się dwa lata temu, kiedy na rynku pojawił się chevrolet volt - samochód o rozszerzonym zasięgu. Amerykańscy kierowcy dali się skusić - właściciele tego modelu w Stanach Zjednoczonych przejechali łącznie ponad 160 milionów kilometrów wykorzystując wyłącznie napęd elektryczny. Z badań wnika, że statystyczny kierowca volta ponad 65 proc. czasu podróżuje w trybie elektrycznym, natomiast silnik benzynowy pełniący rolę generatora wykorzystuje wyłącznie podczas dłuższych podróży.

Reklama

Okazuje się także, że dzięki regularnemu ładowaniu akumulatorów volta kierowcy pokonują około 1448 kilometrów pomiędzy kolejnymi wizytami na stacji benzynowej, a tankować muszą raz na półtora miesiąca. Są też tacy, którzy potrafią przejechać o wiele dłuższy dystans.

Codziennie podróżuję z wykorzystaniem energii elektrycznej, dlatego paliwa potrzebuję tylko podczas dalszych wycieczek - mówi Andrew Byrne z Los Angeles. Ostatnio przejechałem na jednym zbiorniku paliwa ponad 1900 mil (3057 kilometrów).

Ile można oszczędzić? Sprawdziła to amerykańska Agencja Ochrony Środowiska – z kalkulacji wynika, że w porównaniu do przeciętnego nowego samochodu sprzedawanego w USA, właściciele voltów oszczędzają rocznie około 1370 dolarów na kosztach związanych z zakupem paliwa.

Analitycy sprawdzili też na co można wydać średnie oszczędności w czasie eksploatacji tego auta. Na liście jest dziewięć cotygodniowych wizyt w supermarkecie przy sumie wydatków na każde zakupy równej 151 dolarów. Oszczędności można też wydać na 228 wizyt w myjni samochodowej przy cenie jednego mycia wynoszącej 6 dolarów. Jest też coś dla ducha - 137 wyjść do kina przy cenie jednego biletu wynoszącej 10 dolarów.

Ile paliwa zaoszczędzili kierowcy tego auta? By pomieścić tę benzynę trzeba dwóch tankowców - 19,7 mln litrów (5,2 miliona galonów). Przy założeniu ceny galonu benzyny na poziomie 4 dolarów oszczędności wynoszą aż 21 milionów dolarów.

Jak działa napęd zastosowany pod maską chevroleta volt? Pierwsze 80 kilometrów samochód pokonuje korzystając z energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorze 16,5 kWh. Po wyczerpaniu energii akumulatora uruchamiana jest jednostka benzynowa o pojemności 1,4 litra, która zasila silnik elektryczny. W ten sposób zasięg volta zwiększa się do ponad 500 kilometrów.