Chevrolet volt oraz bliźniaczy model opel ampera zostały tegorocznymi laureatami nagrody "ECOBEST" przyznawanej przez członków organizacji AUTOBEST. "Kapituła AUTOBEST z dumą przekazuje to prestiżowe wyróżnienie rewolucyjnym modelom koncernu GM" - powiedział Ilja Seliktar, przewodniczący jury.

Reklama
Inne / www.weigl.biz

Jak działa serce modelu volt? Samochód jest napędzany stale energią elektryczną i może przejechać do 80 kilometrów z akumulatorowym napędem elektrycznym przy zerowym zużyciu paliwa i zerowej emisji spalin. Co ciekawe, na tle innych samochodów o napędzie elektrycznym volt wyróżnia się zdolnością do pracy nawet po wyczerpaniu energii akumulatora - może przejechać ponad 500 kilometrów.

Inne

Jakim cudem?To zasługa zaawansowanego silnika 1,4/86 KM, który pełni rolę pokładowego generatora, zasilającego silnik elektryczny po wyczerpaniu energii akumulatora. W cyklu mieszanym volt emituje zaledwie 27 gramów dwutlenku węgla na kilometr i zużywa 1,2 litra paliwa na 100 kilometrów.

Inne

Volt jest oferowany w Stanach Zjednoczonych od końca 2010 roku, natomiast sprzedaż modelu w wybranych punktach dilerskich Chevroleta w Europie rozpocznie się w listopadzie tego roku. "Cena volta w Polsce będzie podobna do ceny ampery, a być może nieznacznie niższa" - powiedział dziennikowi.pl Andrzej Żelazny, dyrektor generalny Chevrolet Poland.

Nagroda za rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa "SAFETYBEST 2011" trafiła do Volkswagena za system City Emergency Brake, który zadebiutował na pokładzie nowego modelu up!. Układ aktywuje się automatycznie przy prędkości poniżej 30 km/h i za pomocą czujnika laserowego rozpoznaje niebezpieczeństwo kolizji. Zależnie od prędkości i sytuacji funkcja hamowania awaryjnego może zminimalizować skutki wypadku, a w niektórych przypadkach pozwoli nawet uniknąć zderzenia.

Reklama
Inne

Nagroda za silniki?Laur za innowację techniczną, czyli "TECHNOBEST 2011", zgarnął Ford za stworzenie rodziny silników Ecoboost. Jury chwaliło najnowsze dziecko, czyli trzycylindrową jednostkę o pojemności jednego litra.

Inne

Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze walka o tytuł "AUTOBEST 2012". Tu o pierwsze miejsce walczą chevrolet aveo, fiat panda, ford focus, hyundai elantra i toyota yaris, Zwycięzca wyłoniony spośród pięciu finalistów zostanie ogłoszony 15 grudnia 2011 r.

Inne

AUTOBEST to jedyna niezależna międzynarodowa organizacja działająca na rynkach wschodzących. W głosowaniu na zwycięzcę jury bierze pod uwagę cenę, sieć serwisową, dystrybucję części zamiennych i wszechstronność. W jury zasiadają dziennikarze z 15 państw, które łącznie reprezentują ponad 300 mln klientów.