Chevrolet volt oraz bliźniaczy model opel ampera zostały tegorocznymi laureatami nagrody "ECOBEST" przyznawanej przez członków organizacji AUTOBEST. "Kapituła AUTOBEST z dumą przekazuje to prestiżowe wyróżnienie rewolucyjnym modelom koncernu GM" - powiedział Ilja Seliktar, przewodniczący jury.

Reklama
Inne / www.weigl.biz

Jak działa serce modelu volt? Samochód jest napędzany stale energią elektryczną i może przejechać do 80 kilometrów z akumulatorowym napędem elektrycznym przy zerowym zużyciu paliwa i zerowej emisji spalin. Co ciekawe, na tle innych samochodów o napędzie elektrycznym volt wyróżnia się zdolnością do pracy nawet po wyczerpaniu energii akumulatora - może przejechać ponad 500 kilometrów.

Inne

Jakim cudem?To zasługa zaawansowanego silnika 1,4/86 KM, który pełni rolę pokładowego generatora, zasilającego silnik elektryczny po wyczerpaniu energii akumulatora. W cyklu mieszanym volt emituje zaledwie 27 gramów dwutlenku węgla na kilometr i zużywa 1,2 litra paliwa na 100 kilometrów.

Inne

Volt jest oferowany w Stanach Zjednoczonych od końca 2010 roku, natomiast sprzedaż modelu w wybranych punktach dilerskich Chevroleta w Europie rozpocznie się w listopadzie tego roku. "Cena volta w Polsce będzie podobna do ceny ampery, a być może nieznacznie niższa" - powiedział dziennikowi.pl Andrzej Żelazny, dyrektor generalny Chevrolet Poland.

Nagroda za rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa "SAFETYBEST 2011" trafiła do Volkswagena za system City Emergency Brake, który zadebiutował na pokładzie nowego modelu up!. Układ aktywuje się automatycznie przy prędkości poniżej 30 km/h i za pomocą czujnika laserowego rozpoznaje niebezpieczeństwo kolizji. Zależnie od prędkości i sytuacji funkcja hamowania awaryjnego może zminimalizować skutki wypadku, a w niektórych przypadkach pozwoli nawet uniknąć zderzenia.

Inne

Nagroda za silniki?Laur za innowację techniczną, czyli "TECHNOBEST 2011", zgarnął Ford za stworzenie rodziny silników Ecoboost. Jury chwaliło najnowsze dziecko, czyli trzycylindrową jednostkę o pojemności jednego litra.

Inne
Reklama

Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze walka o tytuł "AUTOBEST 2012". Tu o pierwsze miejsce walczą chevrolet aveo, fiat panda, ford focus, hyundai elantra i toyota yaris, Zwycięzca wyłoniony spośród pięciu finalistów zostanie ogłoszony 15 grudnia 2011 r.

Inne

AUTOBEST to jedyna niezależna międzynarodowa organizacja działająca na rynkach wschodzących. W głosowaniu na zwycięzcę jury bierze pod uwagę cenę, sieć serwisową, dystrybucję części zamiennych i wszechstronność. W jury zasiadają dziennikarze z 15 państw, które łącznie reprezentują ponad 300 mln klientów.