Jak prezentuje się nowy chevrolet corvette? To jeszcze tajemnica, ale twórcy zapewniają, że wygląd to nie wszystko! Zdaniem projektantów żadna linia czy wlot powietrza w corvette nowej generacji nie są bezczynne - każda kreska, wszystkie powierzchnie zostały tak oszlifowane by samochód przecinał powietrze jak brzytwa i był stabilny przy dużych prędkościach...

Reklama

Nowy chevrolet corvette zawiera więcej aerodynamicznych elementów poprawiających osiągi, niż którykolwiek z jego poprzedników - powiedział Tadge Juechter, główny inżynier corvette. Wiele z nich zostało zaczerpniętych wprost z samochodu wykorzystywanego przez zespół Corvette Racing - na przykład ścieżki przepływu powietrza umieszczone w osłonie chłodnicy, które redukują siłę nośną i poprawiają stabilność pojazdu podczas jazdy z wysoką prędkością. Zastosowaliśmy również funkcjonalne wloty powietrza, które poprawiają wydajność podczas dynamicznej jazdy, kierując powietrze do układu hamulcowego. Kolejną nowością są wymienniki ciepła przy przekładni i dyferencjale.

Jak powstało nadwozie nowego wcielenia corvette? Twórcy przyznają, że korzystali… ze ściągi. Przy projektowaniu pakietu aerodynamicznego inżynierowie analizowali dane zebrane podczas realizacji wieloletniego programu zespołu Corvette Racing, uczestniczącego w amerykańskiej serii wyścigów Le Mans (ALMS - American Le Mans Series) w klasie GT.

http://www.youtube.com/watch?v=w-CQhimRXyU

Efekt? Triki stosowane w samochodzie wyścigowym zostały zaszczepione do wersji produkcyjnej po odpowiednim oszlifowaniu w tunelu aerodynamicznym i przez komputery, które śledziły tory przepływu powietrza pod, nad i wokół nadwozia nowego chevroleta corvette

Wyprofilowane kształty auta robią równie duże wrażenie, jak w przypadku poprzednich generacji tego modelu, natomiast elementy ukształtowane w tunelu aerodynamicznym zwiększają potencjał przepływu powietrza wokół nadwozia i usprawniają chłodzenie poszczególnych elementów systemu - powiedział Kirk Bennion, manager ds. stylistyki nadwozia modelu corvette. Mówi się, że forma podąża za funkcją, jednak w przypadku aerodynamiki chevroleta corvette 2014 forma i funkcja tworzą spójną całość, z której powstaje piękna sylwetka.