Skoda w swojej fabryce w Hiszpanii świętuje historyczne wydarzenie - wyprodukowanie 1,5 mln egzemplarzy modelu octavia II (aktualny model). Jubileuszowym egzemplarzem było białe kombi w wersji 1.6TDI CR DPF Greenline.

Reklama
Inne

Przypominamy, że pierwsza sztuka tej Skody pojawiła się na rynku wiosną 2004 roku. Octavia II generacji (oznaczenie A5) jest produkowana nie tylko w mateczniku w zakładzie Mladá Boleslav.

Model ten wytwarza się, ewentualnie montuje w filii we Vrchlabí oraz w fabrykach w Rosji, Indiach, Kazachstanie, Bośni i Hercegowinie, na Ukrainie i w Chinach. Egzemplarze pochodzące z Chin nie są ujęte w jubileuszowej liczbie.

Inne

Ludzie ze Skody chwalą się, że octavia II jest najbardziej rozpoznawalnym na świecie modelem z aktualnej gamy tej marki. Czeski producent pełnymi garściami korzysta a techniki VW i montuje silniki TSI czy zautomatyzowane skrzynie DSG. Auto może mieć napęd obu osi ze sprzęgłem Haldex 4. generacji.

A jak jest z jakością?Co ciekawe octavia jest też pierwszym modelem marki z opracowaną odmianą wykorzystującą w pełni napęd elektryczny. Inżynierowie Skody opracowali niedawno pierwszą, opartą wyłącznie na elektrycznych układach Octavię Green E Line. W ciągu najbliższych kilku tygodni na czeskich drogach rozpocznie się testowanie próbnych jedenastu pojazdów tej linii.

Inne

A jak jest z jakością drugiej generacji octavii? Przypominamy, że w opublikowanym przez DEKRA raporcie niezawodności za 2009 rok, wśród kompaktowych samochodów osobowych o przebiegu od 100 tys. do 150 tys. kilometrów zwyciężyła właśnie octavia. Wyprzedziła między innymi VW golfa, jettę, golfa plus i rorda focusa.

W 2010 roku w niemieckim raporcie awaryjności DEKRA lista najmniej awaryjnych kompaktów o przebiegu 100 tys. do 150 tys. km wyglądają następująco: 1. Volkswagen Golf V, 2. Skoda Octavia, 3. Mercedes-Benz Klasy A.

Inne

Każdego roku DEKRA przygotowuje raport awaryjności na podstawie dokładnej oceny samochodów w podziale na osiem klas i trzy grupy przebiegu. Raport opiera się na danych pochodzących z 15 milionów przeglądów przeprowadzonych na 230 modelach.