Na zawartość alkoholu we krwi badany jest każdy kierowca wjeżdżającego na autostradę i wyjeżdżającego z płatnego odcinka trasy. To pierwsza akcja drogówki na taką skalę. 

Kierowcy stojący w kolejkach do bramek badani są przez ponad 40 policjantów od 5- tej rano. Każdy z kierowców musi dmuchnąć w specjalny tester trzeźwości. Gdy na urządzeniu zapali się czerwona lampka musi przejechać na jeden z dwóch polskich parkingów - tam policjanci badają kierowców normalnymi alkomatami. Pierwsze efekty akcji widać.

Tylko na początku kontroli zatrzymanych zostało pięciu pijanych kierujących - mówi Joanna Biel-Radwańska z małopolskiej drogówki - Zatrważające jest to, że w jednym przypadku zatrzymaliśmy kierowcę tira, który miał ponad promil alkoholu we krwi. 

Policyjna akcja trwa nie tylko przy punktach poboru opłat.. Kontrole trzeźwości prowadzone są na samej autostradzie oraz na drogach dojazdowych. Policyjna akcja potrwa do popołudnia. Kierowcy jadący autostradą oprócz kontroli trzeźwości muszą przygotować się na kroki przy punktach poboru opłat.