Aleje Jerozolimskie, jedna z najbardziej zatłoczonych ulic Warszawy, w czwartek przed południem wyglądała nieco spokojniej. Samochodów mniej, można wręcz odnieść wrażenie, że "Europejski Dzień bez Samochodu" naprawdę jest przestrzegany. PAP Life pyta elegancko ubraną kobietę, która rowerem zatrzymała się przy pasach, dlaczego wybrała ten środek transportu: "Bo jest szybko, wygodnie, tanio i łatwo. Mam samochód, ale codziennie wybieram rower" - deklaruje Iwona Kamińska.

"Uważam, że dzień bez samochodu, to dobry pomysł. Ludzie powinni rezygnować z samochodów" - dodaje inny rowerzysta.

Podobnego zdania jest Dariusz Kowalski, który do pracy przyjechał metrem: "Za dużo jest samochodów w Warszawie. Środki komunikacji miejskiej są na tyle wygodne, że ludzie nie powinni się nawet zastanawiać. A muszę przyznać, że dzisiaj w metrze był straszny tłok, co świadczy o tym, że ludzie przynajmniej w tym dniu starają się zrezygnować z samochodów."

Niektórzy jednak nie są przekonani do pomysłu: "Dzień bez samochodu miałby znaczenie, gdyby wszyscy mieli możliwość przesiadki do autobusu, czy na rower. Ale nie każdy ma możliwość poruszania się komunikacją miejską z tej prostej przyczyny, że po drodze do pracy musi załatwić inne rzeczy: zawieźć dzieci do przedszkola, czy szkoły" - tłumaczy pan Tomasz, który przyjechał do pracy samochodem.

Sam "Dzień bez samochodu" nie ma dobrej reklamy w mediach. Wiele osób nie słyszało o tym dniu, inne deklarują, że gdyby wiedziały, miałyby pretekst do zostawienia samochodu i przyjechania do pracy, szkoły, czy na zakupy środkami komunikacji, lub rowerem.

Nie wiadomo, czy właśnie ten dzień specjalnie wybrali taksówkarze, organizując w czwartek w Warszawie protest...

Europejski Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania ekologiczna, która co roku jest obchodzona 22 września i wieńczy Tydzień Zrównoważonego Transportu. Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza i polepszenie jakości życia w mieście.