Francuz Sebastien Loeb, sześciokrotny mistrz świata, na trasie rozpoczynającego się w czwartek Rajdu Finlandii walczyć będzie nie tylko z koalicją kierowców skandynawskich lecz i z ... rodakiem i kolegą z ekipy Citroena Sebastienem Ogierem.

W gronie zawodników walczących w klasyfikacji S-WRC (samochody S2000) rywalizować będzie Michał Kościuszko, jedyny Polak regularnie uczestniczący w mistrzostwach. W Finlandii pojedzie nowym autem - Skodą Fabią S2000 w wersji Evo 2. Konkurencja w tej kategorii będzie zresztą bardzo silna bowiem po raz pierwszy na liście startowej eliminacji MŚ znalazło się więcej aut S2000 niż samochodów WRC.

Loeb, który zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji mistrzostw i celuje w piąte zwycięstwo w sezonie, będzie o nie musiał walczyć z doskonale czującymi się na szutrowych odcinkach specjalnych Finami - Mikko Hirvonenem i Jari-Matti Latvalą. Ubiegłoroczną edycję Rajdu Finlandii wygrał Hirvonen, przed dwoma laty triumfował Loeb.

W rozpoczynającej się w czwartek wieczorem 60. edycji imprezy faworytów pogodzić może jednak młody kierowca Citroena Sebastien Ogier, nie mający respektu dla utytułowanych rywali, ani dla stosowanego w sportach samochodowych team order.

Ogier, startując w barwach ekipy Citroen Junior, czyli zaplecza fabrycznego zespołu, wysunął się na drugie miejsce w klasyfikacji mistrzostw świata kierowców. Jego klasę doceniło kierownictwo francuskiego teamu przesuwając go przez Rajdem Finlandii do pierwszej ekipy, na miejsce Hiszpana Daniego Sordo, "zdegradowanego" do zespołu Junior. Na korzyść młodego Francuza przemawiają czasy uzyskiwane na odcinkach specjalnych. W siedmiu tegorocznych rajdach Ogier był najszybszy na 25 odcinkach ustępując tylko Loebowi (53) i Norwegowi Petterowi Solbergowi (26). Hirvonen zanotował 11 OS-owych zwycięstw, a Latvala - 10.

Tegoroczny rajd, rozgrywany w centrum Finlandii, w okolicach miasta Jyvaskyla, będzie wyjątkowo trudny nie tylko z uwagi na specyficzne, bardzo szybkie szutrowe odcinki specjalne, ale i ze względu na zmieniony harmonogram zawodów. Po raz pierwszy walka rozegra się praktycznie w dwa dni.
Rajd rozpoczyna się co prawda w czwartek, ale w tym dniu odbędzie się tylko jeden, czterokilometrowy pokazowy odcinek specjalny. Pozostałych 18 odbędzie się w piątek i sobotę. W sumie kierowcy będą mieli do pokonania w dwa dni ponad 1300 kilometrów, w tym 310 km odcinków specjalnych. Całodzienna rywalizacja będzie dla zawodników bardzo wyczerpująca, a właśnie zmęczenie może spowodować moment dekoncentracji i brzemienny w skutkach błąd.

Polska załoga Michał Kościuszko, Maciej Szczepaniak już od niedzieli jest w Finlandii, przygotowując się do startu i przeprowadzając ostatnie testy rajdowego auta. Nowa Fabia Evo 2 serwisowana będzie przez doświadczony włoski zespół Skoda Rally Team Italia.

"Po dość długiej przerwie w startach cieszę się, że nareszcie przyszła pora na rywalizację. Przed nami dużo pracy, ponieważ Finlandia jest rajdem, w którym trzeba być absolutnie pewnym zarówno notatek, jak i ustawień auta, inaczej nie ma szans na dobry wynik. To będzie najmocniej obsadzona tegoroczna runda SWRC, więc szykuje się zacięta walka o punkty. Nie mam zamiaru odpuszczać, ale jak pokazał początek sezonu, w tych rozgrywkach warto jeździć rozważnie" - powiedział Michał Kościuszko.

"Liczę na to, że dzięki nowemu autu i doświadczonemu zespołowi mechaników będziemy mogli zapomnieć o nękających nas od początku sezonu problemach technicznych i skupić się tylko na szybkiej jeździe" - dodał.

Czołówka klasyfikacji MŚ kierowców po siedmiu rajdach:
1. Sebastien Loeb (Francja/Citroen) 151 pkt 2. Sebastien Ogier (Francja/Citroen) 100 3. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford) 86 4. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Ford) 80 5. Petter Solberg (Norwegia/Citroen) 78 6. Dani Sordo (Hiszpania/Citroen) 67 7. Matthew Wilson (W. Brytania/Ford) 40 8. Federico Villagra (Argentyna/Ford) 26 9. Henning Solberg (Norwegia/Ford) 25 10. Kimi Raikkonen (Finlandia/Citroen) 15

Program 60. rajdu Finlandii: czwartek 29.07. - 17.45 OS 1 Laajavuori 1 (4,31 km) piątek, 30.07. - 6.42 start OS 2 - 19.00 start OS 11 sobota, 31.07. - 6.33 start OS 12 - 16.10, meta ok. 18.00.