Wystawiają mandaty z fotoradarów, chociaż to nielegalne. RPO ujawnił pułapkę na kierowców

| Aktualizacja:

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ponownie ruszył z batalią o los kierowców. A chodzi o mandaty za przejazd na czerwonym świetle na podstawie wskazania fotoradaru, mimo że od trzech lat nie ma do tego podstawy prawnej.

wróć do artykułu
  • ~[\/].[╟╢]
    (2018-08-23 12:32)
    Czy RPO może podać interes społeczny tej interwencji?
  • ~Sobie-Pan (Sobiesław Pankiewicz)
    (2018-08-23 12:46)
    Brak przepisów, brak przepisów, brak przepisów. Ale Qźva, jest przepis, że na czerwonym świetle nie należy wjeżdżać na skrzyżowanie. To może przy każdym skrzyżowaniu ustawić co najmniej czterech policjantów i za złamanie tego przepisu (zakaz wjazdu na czerwonym świetle) karać kierowcę np. 5000zł. Lepiej?
  • ~mim
    (2018-08-23 14:18)
    Karanie kierowców mandatami nie wyeliminuje żadnych wykroczeń drogowych. Do tej pory nie udało się tego celu osiągnąć. Dalsze karanie mandatami to jedynie cel fiskalny. Jedynie kultura osobista kierowców ma wpływ na bezpieczną jazdę.
  • ~Rodak z nad Wisły
    (2018-08-23 16:51)
    Za takie przewinienie to powinno być na co najmniej 3 miesiące zabierane prawo jazdy a nie jakaś ochronka.....
  • ~stop
    (2018-08-23 18:32)
    Polska to stan umysłu. Tylko w niej ochrona kierowców drastycznie naruszających prawo.
  • ~niedzwiedz
    (2018-08-23 22:31)
    No i my keirowcy jak zwykle mamy pod górkę, bo czemu by nie... Niech się w głowę stukną... Dlatego włąśnie wszyscy kierowcy jeżdżą z yanosikiem...
  • ~Hanka ale nie ta
    (2018-08-24 04:47)
    Przejazd na czerwonym rzecznik nazywa pułapką? Odbiło mu?
  • ~Pp
    (2018-08-24 06:44)
    Dobrze, że się za to wziął, choć o zmianie w przepisach nie wiedziałem i mam na to inne argumenty: 1 – Jeśli za nami jedzie jakiś duży pojazd, lepiej nie hamować gwałtownie, tylko uciekać w celu uniknięcia kolizji. 2 – Sygnalizatory są różnie ustawiane i może się zdarzyć, że żółte światło świeci się bardzo krótko, praktycznie uniemożliwiając hamowanie. 3 – Nie jestem pewien, jak system reaguje na nieznaczne wyjechanie za linię zatrzymania lub na powolny przejazd przez nią w celu przepuszczenia np. karetki pogotowia. Pozdrawiam.
  • ~igor
    (2018-08-24 10:06)
    po co przejezdzac a potem sie skarzyc i odwolywac? Mnie było by szkoda czasu, sygnalizacja i znak stopu dla mnie to bardzo wazne znaki na drodze, ale jak widac inni wola się sądzić. Na inne patrole, fotoradary to juzs yanosik zostaje
  • ~Chip
    (2018-08-24 22:59)
    Przy takich przekrętach władz nie dziwię się zupełnie, że tyle osób korzysta właśnie z Yanosika. Trzeba się jakoś bronić.
  • ~ABP
    (2018-08-29 10:38)
    Przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle jest rejestrowany przez kamerę a nie radar. Przepisy dotyczące fotoradarów nie powinny mieć do nich zastosowania.

Może zainteresować Cię też: