Dlaczego Brytyjczycy jeżdżą po lewej stronie?

| Aktualizacja:

Ruch lewostronny jest charakterystyczny przede wszystkim dla Wielkiej Brytanii i państw, które w przeszłości były jej koloniami. Nie jest to jednak klucz do odpowiedzi na pytanie o genezę zjawiska.

wróć do artykułu
  • ~Wojtek
    (2017-09-07 14:29)
    " Większość osób, chcąc uniknąć stłuczki, odruchowo skręca w prawo, zjeżdżając na przeciwległy pas ruchu. W Wielkiej Brytanii sytuacja taka sprawia mniejsze zagrożenie, gdyż prowadzi do opuszczenia jezdni." Patrzę i nie wierzę. Przecież jak w ruchu lewostronnym skręcę w prawo to właśnie wtedy znajdę się na przeciwległym pasie, więc co mi tu ktoś kity pociska, że opuszczę jezdnię. Do autora - Ja rozumiem, że szef ma wymagania i trzeba pisać artykuły na czas, ale zanim zaczniesz pracować wytrzeźwiej.
  • ~albert
    (2017-09-07 14:38)
    Te wszystkie powody jakie opisano mogą dotyczyć ruchu prawo i lewostronnego .Zdecydowana większość ludzi dosiada konia z lewej strony wkładając lewą nogę w strzemiono i przerzucając prawą. Z tego powodu przy ruchu lewostronnym dosiadamy i zsiadamy z rumaka z chodnika i nie musimy wchodzić na jezdnię jak by było przy ruchu prawostronnym.Tak mi to tłumaczyli Anglicy i jakoś mnie przekonali ,choć obecnie praworęcznym ciężko przerzucać biegi lewą ręką .To niejedno dziwactwo wyspiarzy.
  • ~janzbazin
    (2017-09-07 15:16)
    Pytanie powinno brzmieć: dlaczego reszta świata jeździ po prawej stronie? Ponieważ ruch lewostronny pochodzi jeszcze z czasów starożytnych (Rzym, Grecja, Mezopotamia, Egipt). Został unormowany przez papieża w XIII lub XIV w., który nakazał poruszać się pielgrzymom po lewej stronie drogi, a ruch prawostronny podobno zawdzięczamy Napoleonowi, który między innymi w ten sposób miał wywoływać zamęt w oddziałach wojskowych swoich przeciwników.
  • ~janzbazin1
    (2017-09-07 15:17)
    Pytanie powinno brzmieć: dlaczego reszta świata jeździ po prawej stronie? Ponieważ ruch lewostronny pochodzi jeszcze z czasów starożytnych (Rzym, Grecja, Mezopotamia, Egipt). Został unormowany przez papieża w XIII lub XIV w., który nakazał poruszać się pielgrzymom po lewej stronie drogi, a ruch prawostronny podobno zawdzięczamy Napoleonowi, który między innymi w ten sposób miał wywoływać zamęt w oddziałach wojskowych swoich przeciwników.
  • ~prawostronny
    (2017-09-07 17:34)
    Angole zawsze byli "odwrotni". Czas był przywyknąć .
  • ~Hrabia
    (2017-09-08 07:50)
    Facet pisal artykul 10 minut przed przyjsciem do pracy stąd takie "argumenty"za lewa strona. Kolego nie smaź tyle i chodź wczesniej spac bo takiego slabego artykulu dawno nie czytale. Zadnych argumentow za .
  • ~Wrog Napoleona
    (2017-09-08 08:46)
    Pewne, Napoleon bedac marionetka masonow i zalosnym bohaterem (poza polskim hymnem) wprowadzil odwrotnosc masonska rowniez na drogi. Oni /masoni/ wiek najwiekszego sciemniania ludziom nazwali .... Oswieceniem.
  • ~gender danger gender
    (2017-09-08 08:47)
    Jak w prawo skręcę przy ruchu lewostronnym to opuszczę jezdnię...Ciekawa "redefinicja"...
  • ~utylizator styropianu
    (2017-09-08 16:27)
    Ruch lewostronny w krajach anglosaskich można porównać do torów kolejowych w Rosji szerszych o 17 cm, niż od torów na całym świecie.
  • ~ewa koby
    (2017-09-09 02:49)
    ewa koby flegma angielska nie potrafi sie przestawic z ruchu konnego na motoryzacje ps na rondzie maja problemy
  • ~oko
    (2017-09-09 11:24)
    do ~albert człowieku , co ty pi.....isz, przecież Anglik parkując też wychodzi z tego rumaka na środek jezdni, chyba że byłeś tak nawalony, że nie wiesz o czym wyspiarze mówili
  • ~myczek
    (2017-09-10 20:41)
    Autor jest nie spełna rozumu !!!
  • ~:/
    (2017-09-11 17:00)
    Cały ostatni akapit to bzdury. Jak można zamieszczać takie wyssane z palca artykuły?

Może zainteresować Cię też: