Suzuki eVX to nowy SUV większy niż Vitara, premiera w Tokio

Suzuki eVX zapowiada pierwszy samochód elektryczny marki z Hamamatsu. Tym samym pada ostatni japoński bastion opierający się przed elektromobilnością. Wcześniej skapitulowała Toyota, Mazda i Subaru. Czego powinni spodziewać się kierowcy po nowości Suzuki?

Japończycy eVX pierwszy raz pokazali w styczniu 2023 roku. Od tamtego czasu samochód przeszedł metamorfozę. W Tokio pod koniec października podczas Japan Mobility Show 2023 zobaczymy SUV-a Suzuki w nowej odsłonie. Jednocześnie samochód zdradza wygląd przyszłej gamy tej firmy słynącej z niezawodnych i nieskomplikowanych samochodów oraz wydajnego napędu 4x4.

Reklama

Suzuki eVX, czyli pierwszy samochód elektryczny japońskiej marki

Reklama

Solidne nielakierowane osłony progów, czarne poszerzone nadkola i podcięte po bokach zderzaki sprawiają, że nie wyprze się rodzinnego zamiłowania do grasowania po bezdrożach. A propos rodzeństwa…

Suzuki eVX ma 4,3 m długości, to ok. 20 cm więcej od Vitary będącej koniem pociągowym biznesu Japończyków w Polsce i tyle samo, co zmodernizowany S-Cross. Także szerokość i wysokość – odpowiednio 1,8 m i 1,6 m – są niemal identyczne jak w modelu S-Cross.

Suzuki eVX zadebiutuje w Tokio / Suzuki

Suzuki eVX, czyli takiej urody auta Japończycy jeszcze nie mieli

eXV ma proporcje niespotykane dotąd w samochodach Suzuki. Do tego koła rozstawione niemal na rogach nadwozia podpowiadają większy rozstaw osi niż we współczesnych modelach spalinowych. W efekcie można spodziewać się, że pierwsze elektryczne Suzuki zaoferuje we wnętrzu poziom przestronności spotykany zwykle w autach klasy średniej.

Kolejnymi korzyściami z zamknięcia akumulatorów pod nogami są obniżony środek ciężkości oraz lepsze rozłożenie masy. Oba te czynniki mają kapitalne znaczenie dla właściwości jezdnych.

Suzuki eVX przestronne we wnętrzu, a jaki zasięg i akumulator?

Suzuki w Tokio pierwszy raz odsłoni też stylistykę wnętrza eVX. Wreszcie najważniejsze, czyli napęd – tu Japończycy nie są zbyt wylewni. Wiadomo, że eXV skrywa układ 4x4 z elektronicznym sterowaniem oraz zespół akumulatorów umożliwiający przejechanie do 500 km na jednym ładowaniu.

Suzuki eVX zadebiutuje w Tokio / Suzuki
Suzuki eVX ze stycznia 2023 roku / Abaca / AA/ABACA

Suzuki eVX, kiedy w Polsce i jaka cena?

Suzuki eVX w wersji produkcyjnej wjedzie na rynki całego świata w 2025 roku. Wcześniej poznamy szczegółowe dane techniczne, koszty i wyposażenie. Nieoficjalnie mówi się o cenie startującej z poziomu 160 tys. zł. Za podobne pieniądze jest sprzedana Mazda MX-30 z zasięgiem ok. 200 km.

Suzuki eVX - dane techniczne, wymiary, napęd, zasięg

Suzuki eVX Pierwszy SUV EV japońskiej marki
Długość 4300 mm
Szerokość 1800 mm
Wysokość 1600 mm
Napęd elektryczny 4x4
Zasięg 500 km
Suzuki eVX ze stycznia 2023 roku / Abaca / AA/ABACA
Suzuki eVX ze stycznia 2023 roku / Suzuki
Suzuki eVX ze stycznia 2023 roku / Suzuki