Suzuki Swift nowej generacji gotowe do debiutu, Japończycy szykują wysyp premier

Suzuki pełną parą szykuje się do wielkiego święta motoryzacji na własnym podwórku. Po latach posuchy japoński producent już pod koniec października podczas Japan Mobility Show 2023 zasypie nas nowościami. Wśród nich będzie nowy Swift. Co czeka kierowców?

Suzuki Swift nowej generacji stylistycznie różni się od obecnego wcielenia. Co prawda samochód zachowuje znane proporcje z kabiną mocno przesunięta do tyłu, ale wydaje się niższy i szerszy. Jakby pewniej stał na drodze…

Reklama

Suzuki zmienia styl, tak wygląda nowy Swift

Maska silnika jest teraz bardziej wybrzuszona i zachodzi głęboko na przednie. Lakierowany na czarno wlot powietrza do chłodnicy został zmniejszony. Także reflektory zyskały nowocześniejszy układ.

Suzuki Swift Concept / Suzuki
Suzuki Swift obecnie / Suzuki

Tylne klamki przeniesiono ze słupka C w tradycyjne miejsce – na poszycie drzwi pod szybą. Dwubarwne nadwozie i czarne lusterka zewnętrzne jeszcze bardziej odróżniają nowego Swifta od poprzednika.

Nowy Swift i wyposażenie na czasie. W kabinie rewolucja

Pod względem systemów bezpieczeństwa nowy Swift także będzie na czasie. Lista wyposażenia obejmuje m.in. system unikania kolizji DSBS II, adaptacyjne światła drogowe AHS-Adaptive High Beam System czy układ monitorowania kierowcy DMS-Driver Monitoring System.

W kabinie rewolucja. Ze zdjęć, które wyciekły w Japonii wiadomo, że ekran dotykowy stacji multimedialnej ustawiono wysoko na szczycie deski rozdzielczej. Obecnie wyświetlacz jest pod wlotami nawiewu. Znikną tez masywne pokrętła sterowania klimatyzacją.

Suzuki Swift Concept / Suzuki

Suzuki Swift 2024 - silnik benzynowy 1.2 z układem miękkiej hybrydy

Wreszcie napęd. Nowy Swift ma utrzymać przystępny poziom cenowy, z którego słynie Suzuki. Stąd można spodziewać się, że producent postawi na unowocześniony układ mild hybrid 12V SHVS w parze z ulepszonym silnikiem 1.2 DualJet. Takie zmodernizowane rozwiązanie ma godzić dynamiczne osiągi z umiarkowanym spalaniem. A pierwsze skrzypce w zespole gra jednostka benzynowa. Do wydajności zmodernizowanego zespołu mild hybrid ma też przysłużyć się akumulator litowo-jonowy o zwiększonej pojemności. Alternatywa dla pięciobiegowej skrzyni manualnej będzie bezstopniowy automat CVT.

Suzuki Swift Concept / Suzuki

Suzuki Swift nowej generacji - kiedy cena w Polsce?

Suzuki Swift nowej generacji w sprzedaży ma pojawić się w 2024 roku. Cena? Dziś najtańszy Swift kosztuje od 67 400 zł. Wyższy pułap cenowy w przypadku następcy nie powinien nikogo dziwić.

Suzuki Swift Concept / Suzuki