Stabilizacja cen benzyn, niewielkie podwyżki w przypadku diesla i skokowy wzrost cen autogazu – tak początek września na detalicznym rynku paliw w Polsce widzą analitycy e-petrol.

Reklama

Z najnowszego raportu wynika, że cena benzyny 95-oktanowej utrzymała się na ubiegłotygodniowym poziomie, czyli 5,73 zł za litr.

Olej napędowy podrożał o 2 grosze, stąd tankowanie diesla to średnio w Polsce wydatek rzędu 5,44 zł za litr ON.

Litr autogazu LPG kosztuje aż 2,77 zł i jest to wzrost o 8 groszy w skali tygodnia.

Ceny LPG wysokie jak 9 lat temu

Reklama

- Ostatni raz tak wysokie ceny przy dystrybutorze tankujący to paliwo widzieli w 2012 r., kiedy zanotowaliśmy historyczny rekord cen LPG w notowaniach e-petrol.pl wynoszący 2,87 zł/l. Niestety pierwsze dni szkoły nie przyniosą poprawy sytuacji kierowców. Cenowy rekord w najbliższych tygodniach może zostać pobity, bo cały czas utrzymują się ograniczenia w imporcie LPG do Polski - wskazali analitycy.

Jakich cen kierowcy powinni spodziewać się na stacjach paliw? Prognoza e-petrol.pl na nadchodzący tydzień (od 6 do 12 września 2021) zakłada:

Reklama

- Benzyna 95-oktanowa - 5,69-5,80 zł za litr;

- Diesel - 5,40-5,51 zł/l;

- Gaz LPG - 2,76-2,82 zł/l.

- Początek września nie przyniósł poprawy sytuacji kierowców i koszty tankowania utrzymują się na wysokim poziomie. Powód do zmartwień mają szczególnie posiadacze samochodów z instalacją LPG, bo cena autogazu znowu ruszyła mocno w górę i jest na najwyższym poziomie od 2012 r. - wynika z analizy e-petrol.

Stacja paliw / Shutterstock