W Polsce trawa boom na instalacje LPG. Jak wynika z obliczeń Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, do końca 2011 roku liczba aut jeżdżących na propan-butan wzrośnie o 200 tyś. do 2,5 mln. W 2010 roku samochodów zasilanych LPG było ponad 2,3 mln. Przyczyną tak dynamicznego wzrostu są w przybliżeniu o 50 proc. mniejsze koszty, jakie kierowca ponosi na stacji paliw przy każdym tankowaniu - cena gazu jest o ok. połowę niższa od ceny jednego litra benzyny lub ropy.

Reklama

Mówiąc w uproszczeniu - jazda samochodem wyposażonym w instalację LPG pozwala zmniejszyć wydatki ponoszone na paliwo.

Inne

Dobry interes w instalacji LPG widzą także koncerny motoryzacyjne.

Specjalista w samochodach dwupaliwowych, czyli Fiat reklamuje swoją najnowszą promocję jako sposób na drogą benzynę...Zdaniem przedstawicieli włoskiej marki kierowca, który skorzysta z najnowszej akcji już od pierwszego kilometra przejechanego na gazie oszczędza, bez oczekiwania na zwrot kosztu instalacji LPG. Jakim cudem? "Ponieważ przy zakupie nowych samochodów marki Fiat z poniższej listy, instalację gazową LPG wraz z montażem w ASO otrzymuje w cenie auta. Dodatkowym bonusem jest atrakcyjny rabat gotówkowy." - czytamy w komunikacie.

- Panda: instalacja LPG bezpłatnie + upust do 5500 zł
- Grande Punto: instalacja LPG bezpłatnie + upust do 5500 zł
- Punto Evo: instalacja LPG bezpłatnie + upust do 5500 zł
- Linea: instalacja LPG bezpłatnie + upust do 6500 zł
- Bravo: instalacja LPG bezpłatnie + upust do 6000 złInne

Instalacja LPG może być montowana w modelach wyposażonych w silniki benzynowe 1.2/69KM, 1.4/77KM oraz 1.4/90KM. Właśnie do tych jednostek napędowych Fiat oferuje specjalnie dedykowaną instalację EVO01 z system sekwencyjnego wtrysku gazu, zaprojektowaną i wyprodukowaną przez włoską firmę Tartarini Auto S.p.A.

Instalacja LPG do wymienionych wcześniej samochodów Fiata jest dostępna i montowana w autoryzowanym serwisie "od ręki". To można uznać za zaletę, ponieważ aktualnie w "zwykłych" warsztatach na założenie instalacji trzeba czekać 2-3 tygodnie. Układ LPG oferowany do nowych modeli Fiata jest objęty 2-letnią gwarancją producenta.