Wiceminister powiedział, że odcinki autostrad, które są państwowe będą bezpłatne. - Co do prywatnych autostrad, obowiązują umowy - zaznaczył. Jak zapowiedział, rząd będzie je negocjował z koncesjonariuszami, "na jakich zasadach można te umowy zmienić".

Reklama

- Jeżeli się strasznie uprą (...), czy któryś z tych koncesjonariuszy nie będzie chciał żadnej zmiany, wtedy będziemy sobie radzić z tą sytuacją - mówił. Podkreślił, że rząd będziemy się starał porozumieć z prywatnymi właścicielami autostrad i stopniowo wprowadzać zmiany.

Darmowe autostrady w Polsce, które i kiedy?

Jak podaje na swojej stronie GDDKiA, obecnie płatny jest przejazd pięcioma odcinkami autostrad, przy czym trzy z nich są zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy:

Reklama
  • A1 Rusocin - Nowa Wieś (AmberOne - GTC), 
  • A2 Świeck - Konin z wyłączeniem odcinka między węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód (Autostrada Wielkopolska S.A. i Autostrada Wielkopolska II S.A.), 
  • A4 Katowice - Kraków (Stalexport Autostrada Małopolska SA). 
Reklama

Płatne są również odcinki państwowe zarządzane przez GDDKiA:

  • Autostrada A2 Konin - Stryków 
  • Autostrada A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) - Sośnica (węzeł Sośnica).

Darmowe autostrady i skąd taki pomysł?

Jak wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych rządu, propozycja zaniechania poboru opłat za przejazd autostradami płatnymi zarządzanymi przez GDDKiA znajdzie się w projekcie noweli ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

- Celem projektu jest zaniechanie poboru opłat za przejazd autostradą od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli) na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad - wyjaśniono.

Jak dodano, wprowadzenie całkowitego wyłączenia poboru opłat za przejazd autostradą jest "podyktowane potrzebami społecznymi bezpłatnego korzystania z autostrad płatnych zarządzanych przez organy państwowe".

Darmowe autostrady i harmonogram zniesienia opłat

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński podsumowując konwencję "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" zapowiedział, że opłaty za autostrady zostaną zniesione.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na środę zwołał dodatkowe posiedzenie rządu ws. harmonogramu realizacji propozycji ogłoszonych podczas konwencji PiS.

Szef rządu oświadczył ponadto, że w krótkim czasie przedstawiony zostanie harmonogram zniesienia opłat na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Informował ponadto, że rząd przystąpi do rozmów z prywatnymi koncesjonariuszami, by od nowego roku przedstawić plan likwidacji bramek.

Autostrada A4 Katowice - Kraków / Facebook / Fot. Stalexport Autostrada Małopolska