Droga ekspresowa S74 od Mniowa do Kielc jest realizowana w systemie Projektuj i buduj od marca 2022 roku. Uzyskanie decyzji ZRID pozwoli rozpocząć roboty budowlane na tym odcinku. Przy okazji uruchomi procedurę związana z wyceną i wypłatą odszkodowań za nieruchomości znajdujące się w przebiegu drogi.

Reklama

Droga ekspresowa S74 Przełom/Mniów – Kielce Xachód to kolejna inwestycja realizowana w tym ciągu drogi na terenie województwa świętokrzyskiego w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Pierwszym fragmentem była obwodnica Opatowa.

Droga ekspresowa S74 Mniów - Kielce ułatwi dojazd

To bardzo ważny odcinek dla kierowców podróżujących tranzytem na trasie Łódź – Kielce – Rzeszów. Nowa inwestycja znacząco ułatwi dojazd kierowcom zamieszkującym podmiejskie strefy Kielc. Aktualnie przebiegająca w tym rejonie droga krajowa nr 74 jest często mocno zakorkowana, ponieważ ruch tranzytowy zbiega się w jednym miejscu z ruchem lokalnym.

Reklama

Dwujezdniowy ciąg drogi ekspresowej S74 znacząco poprawi komunikację dla mieszkańców gmin Miedziana Góra i Mniów. Różnicę odczują również kierowcy przemieszczający się pomiędzy województwami: świętokrzyskim, łódzkim i podkarpackim. Tym samym kierowcy będą mogli korzystać z bezpiecznego i szybkiego połączenia z węzłami autostradowymi na A1 i A2. Nowa droga powinna wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Reklama

Droga ekspresowa S74 Mniów - Kielce, 16,4 km nowego odcinka drogi

W ramach inwestycji zaplanowano budowę odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości ok. 16,4 km. Nitka będzie przebiegać przez teren gmin Mniów, Miedziana Góra oraz Strawczyn. Od miejscowości Przełom przez 400 m droga będzie prowadzić istniejącym śladem DK74. Następnie skręci w kierunku południowo-zachodnim i poprowadzi nowym śladem z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód zbudowaną w ramach obwodnicy Kielc.

Na trasie powstaną dwa węzły drogowe:

  • Mniów – na połączeniu S74 z DK74,
  • Bugaj – skrzyżowanie z DW748.

W ramach inwestycji powstaną obiekty inżynierskie: osiem wiaduktów drogowych, trzy mosty, pięć przejść dla zwierząt dużych, 14 przejść dla małych i średnich, urządzenia ochrony środowiska, drogi dojazdowe oraz Miejsce Obsługi Podróżnych w okolicach miejscowości Przełom.

Droga ekspresowa S74 Mniów - Kielce, kiedy koniec budowy?

Planowane zakończenie prac drogowych nastąpi w drugiej połowie 2025 roku. Całkowity koszt inwestycji to ok. 537,7 mln zł.

Nowy odcinek zapowiada kolejne kilometry drogi ekspresowej S74 w województwie świętokrzyskim. Od 2021 roku trwa realizacja ok. 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa w systemie Projektuj i buduj. Droga powstaje w ciągu drogi ekspresowej S74 i DK9 wraz z łącznikiem północnym w ciągu DK74 (ok. 3 km długości). Jeszcze w tym roku, po uzyskaniu decyzji ZRID, rozpoczną się zaplanowane roboty drogowe.

Właśnie dobiega końca procedura przetargu na realizację drogi ekspresowej S74 przez Kielce. Nowy odcinek połączy istniejącą drogę S74 Kielce – Cedzyna z odcinkiem Przełom/Mniów – Kielce Zachód. Kierowcy będą mogli skorzystać z trasy ekspresowej o długości ok. 28 km. To nie koniec dobrych wiadomości dla kierowców w świętokrzyskim. GDDKiA ogłosi w tym roku jeszcze trzy przetargi na realizację trasy S74.