Premier Ewa Kopacz tłumaczyła na konferencji prasowej, że duże natężenie ruchu i korki zmniejszają bezpieczeństwo na tej drodze. Dlatego od piątku 26 czerwca, od godziny 16:00, przejazd autostradą A1 na odcinku Toruń - Gdańsk będzie bezpłatny. Tak będzie w każdy weekend do 16 sierpnia. W piątki bramki będą podnoszone od 16:00 do 22:30, a w soboty i niedziele - od 7:30 do 22:30. W długi weekend w połowie sierpnia A1 między Toruniem a Gdańskiem będzie bezpłatna już od czwartku (13 sierpnia) od 16:00, a nie od piątku. Podobne rozwiązania zastosowano w ubiegłoroczne wakacje.

Reklama

Rząd ponadto zapowiedział przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o płatnych autostradach. Dzięki temu minister infrastruktury będzie mógł zrezygnować z pobierania opłat na bramkach wszystkich autostrad (nie tylko w wakacje) w przypadku dużego natężenia ruchu i korków.

Premier zaznaczyła też, że jeszcze w tej kadencji posłowie chronieni immunitetem będą musieli płacić mandaty drogowe.

Z kolei samorządy mają być pozbawione możliwości użytkowania fotoradarów gminnych.

Paweł Olszewski, pełnomocnik ds. bezpieczeństwa zapowiedział też, że niebawem zostanie przeprowadzony przegląd oznakowania na autostradzie A1, tak by ułatwić kierowcom podróż tą trasą.