Minister Sławomir Nowak na Twitterze poinformował (pisownia oryginalna): "Sejm uchwalił właśnie ust.o przeznaczeniu śr.z fotorad.na budowę dróg.Przypomnę,że było to inic.MT&MF przeprow.przez POiPSL.Opozycja przeciw".

Reklama

To oznacza, że pieniądze uzyskane dzięki mandatom za zdjęcia z fotoradarów będą przeznaczone na budowę i przebudowę dróg. Sejm uchwalił nowelizację prawa o ruchu drogowym.

Przewiduje ona, że pieniądze z grzywien i kar nałożonych przez Inspekcję Transportu Drogowego za przekraczanie prędkości będą przekazywane nie do budżetu państwa, lecz do Krajowego Funduszu Drogowego.

W ustawie zapisano, że będą one mogły być przeznaczone na budowę i przebudowę dróg oraz na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Ustawa przeszła głosami posłów PO, PSL i Inicjatywy Dialogu. Przeciw jej uchwaleniu głosowały kluby PiS, Twój Ruch i SLD.

Krajowy Fundusz Drogowy utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego funkcjonuje od 2004 r. Utworzono go w celu usprawnienia procesu budowy dróg. Podstawowym źródłem zasilania KFD są wpływy w wysokości 80 proc. z opłaty paliwowej uiszczanej od wprowadzanych na rynek krajowy paliw silnikowych i gazu. Ponadto do Funduszu trafiają m.in. wpływy z opłat za przejazd po autostradach płatnych.