Proszę zatrzymać dowody rejestracyjne wszystkim nieoznakowanym samochodom Inspekcji Transportu Drogowego z fotoradarami - napisał do Komendanta Głównego Policji poseł PiS Jerzy Polaczek donosi RMF FM.

Reklama

List posła PiS jest efektem opinii diagnostów, którzy twierdzą, że samochody Inspekcji Transportu Drogowego wyposażone w fotoradary nie powinny przejść badań technicznych, a co za tym idzie, jeździć po drogach i fotografować kierowców. Zdaniem diagnostów wszystko przez dodatkowe lampy (zdjęcie) tuż pod numerem rejestracyjnym, które nie tylko mogą oślepiać kierowców ale są zamontowane niezgodnie z przepisami.

YouTube

Jerzy Polaczek uważa, że samochody inspekcji nie spełniają wymogów rozporządzenia ministra transportu. W swoim liście prosi Komendanta Głównego Policji o zbadanie legalności poruszania się ich po polskich drogach i o… zatrzymanie dowodów rejestracyjnych. Poseł PiS podkreśla, że ustawa o ruchu drogowym nie wymienia Inspekcji Transportu Drogowego wśród służb, które mogą używać pojazdów specjalnych.

Jak policja zareagowała na ten list? Rzecznik Komendanta Głównego zapowiada, że mundurowi przyjrzą się sprawie.

Co na to minister Sławomir Nowak? Wszystkie te urządzenia przechodzą specjalne homologacje, one są dopuszczone na nasz rynek. Myślę, że to jest po prostu głos w dyskusji - stwierdził szef resortu transportu.

Inspekcja Transportu Drogowego wydała oświadczenie w sprawie dodatkowych świateł w pojazdach ITD.

"W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi dodatkowych świateł zamontowanych w pojazdach służbowych Inspekcji Transportu Drogowego, wyposażonych w mobilne urządzenia rejestrujące, informujemy, że światła te są jednym z elementów mobilnego urządzenia rejestrującego.

W skład tego urządzenia wchodzą zarówno elementy zewnętrzne takie jak głowica dopplerowska oraz lampy błyskowe, a także części zainstalowane wewnątrz pojazdu m.in. kamera, panel sterujący, komputery urządzenia rejestrującego i integrującego itd.

Wspomniane powyżej światła nie stanowią wyposażenia pojazdu w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia ( Dz. U. z 2003 r. Nr. 32, poz 262, z późn. zm.). Działanie tych świateł nie jest uzależnione od działania (włączenia) innych świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu opisanych we wspomnianym rozporządzeniu. Światła te współpracują jedynie z pozostałymi elementami mobilnego urządzenia rejestrującego, zamontowanymi w pojeździe i tylko w przypadku działania tego urządzenia. Działanie świateł możliwe jest wyłącznie w przypadku pracy urządzenia w trybie rejestracji obrazu pojazdu naruszającego obowiązujące normy prawne.

Jednocześnie należy podkreślić, że zainstalowane w pojazdach Inspekcji Transportu Drogowego mobilne urządzenia rejestrujące posiadają ważną Decyzję Zatwierdzenia Typu wydaną przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Po zainstalowaniu ich w pojazdach przeszły pozytywnie badania prowadzone przez uprawnioną do tego instytucję, jaką jest Główny Urząd Miar, uzyskując świadectwo legalizacji."