Aż 95 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość podczas jazdy - to alarmujący wynik ankiety przeprowadzonej przez Szkołę Jazdy Renault.

Jedna na cztery osoby uważa, że przekroczenie prędkości o 20 kilometrów nie jest niebezpieczne, a tylko jednemu na dwudziestu kierowców nigdy nie zdarza się przekraczać dozwolonej prędkości! Ale po kolei...

Jak wynika z danych policji - niedostosowanie prędkości do warunków jazdy to główna przyczyna wypadków spowodowanych przez kierowców. W 2011 roku doprowadziła do 9179 wypadków, w których zginęły 1232 osoby, a 12 831 zostało rannych.

Wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się kontrola nad pojazdem i znacznie wydłuża droga hamowania - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Jest to bardzo niebezpieczne w sytuacjach nagłych, szczególnie jeśli dotyczą one mało doświadczonych kierowców, którzy nie mają jeszcze odpowiednich nawyków i nie są zdolni do prawidłowej, natychmiastowej reakcji.

Aż 62 proc. osób, które wzięły udział w ankiecie przekracza prędkość, jeśli warunki na to pozwalają, 7 proc. wówczas gdy podróżuje bez pasażerów, a 26 proc. uważa, że niewielkie (do 20 km) przekroczenie limitu nie jest niebezpieczne. Łącznie do zbyt szybkiej jazdy przyznaje się więcej niż 9 na 10 osób biorących udział w ankiecie.

Zdaniem trenerów Renault warto wykształcić w sobie nawyk regularnego spoglądania na prędkościomierz, ponieważ rzeczywista prędkość jest zazwyczaj większa od odczuwalnej. Dotyczy to szczególnie nowoczesnych samochodów, w których warunki jazdy są bardzo komfortowe.

Należy być wyjątkowo czujnym w sytuacjach, w których po dłuższej jeździe autostradą lub drogą ekspresową, przyzwyczajeni do dużej prędkości zjeżdżamy na drogę krajową z odpowiednio większymi ograniczeniami prędkości - dodają eksperci Szkoły Jazdy Renault.

Dozwolone prędkości z jakimi mogą się poruszać samochody osobowe w Polsce:

Strefa zamieszkania: 20 km/h

Obszar zabudowany: 50 km/h w godzinach od 5.00 do 23.00 i 60 km/h w godzinach od 23.00 do 5.00

Droga ekspresowa jednojezdniowa oraz droga dwujezdniowa co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu: 100 km/h

Droga ekspresowa dwujezdniowa: 120 km/h

Autostrada: 140 km/h

Pozostałe drogi: 90 km/h