GDDKiA poskarżyła się do sądu najwyższego Chin na sądy, które blokują wypłaty kar od konsorcjum COVEC - informuje "Gazeta Wyborcza".

Reklama

Jak po grudzie idzie wypłata 117 mln zł z gwarancji, jakie wystawiły państwowe chińskie banki - Bank of China i China Eximbank - dla chińskich uczestników konsorcjum COVEC, które w 2009 roku wygrało przetargi na budowę dwóch odcinków A2.

Orzeczenia sądów w Pekinie i Zhengzhou o wstrzymaniu realizacji gwarancji bankowych są sprzeczne nie tylko z chińskim prawem, ale również z orzecznictwem chińskiego sądu najwyższego - mówi Urszula Nelken, rzeczniczka GDDKiA.

Przypominamy, że niedawno ministerstwo transportu informowało o tym, że szef tego resortu Sławomir Nowak uzyskał w Chinach zapewnienie, że zarówno chiński rząd, jak i Bank Of China poważnie traktują sprawę zatrzymanej wypłaty gwarancji Covecu.

Dokładnie chodzi o gwarancje bankowe w wysokości 10 proc. kontraktu, jakie wykonawca ma obowiązek przedstawić inwestorowi. Konsorcjum, którego liderem była chińska firma Covec, miało wybudować dwa odcinki autostrady A2 między Strykowem a Konotopą o długości ok. 50 km. Wartość kontraktu opiewała na ok. 1,3 mld zł, a gwarancji - na 130 mln zł.

Reklama

Po odstąpieniu od kontraktu z Chińczykami w czerwcu ub.r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że będzie domagać się od banków wypłaty gwarancji. Jednak do tej pory GDDKiA otrzymała jedynie 12,5 mln zł od Deutsche Banku. Pozostałą kwotę gwarantowały dwa chińskie banki. Sprawy o wypłacenie tych pieniędzy toczą się przed polskim i chińskim sądem.

Reklama

"W Pekinie minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak spotkał się z wiceministrem handlu CHRL Zhong Shan (...) Odbyło się również spotkanie z władzami Bank of China: wiceprezesem Chen Siqing, któremu towarzyszył dyrektor generalny zespołu ds. bankowości biznesowej Lin Jingzhen oraz dyrektor generalny zespołu ds. rozliczeń międzynarodowych Cheng Jun" - poinformował resort transportu.

Jak wynika z informacji przekazanych przez ministerstwo, podczas obu spotkań, zarówno w ministerstwie handlu, jak i w Bank of China, minister Nowak poruszył kwestię konieczności odblokowania przez Bank of China wypłaty gwarancji bankowej za niezrealizowaną przez Covec umowę.

"Minister podkreślił stanowczo, że jest to najważniejsza kwestia, którą należy uregulować, by współpraca polsko-chińska w dziedzinie infrastruktury mogła się odbywać bez obciążeń. Minister handlu oświadczył, że rząd chiński traktuje tę sprawę bardzo poważnie, a wiceprezes Bank of China podkreślił, że honoruje wszystkie procedury i standardy bankowe i oczekuje, że chiński sąd szybko zakończy postępowanie, by można było wypłacić należną gwarancję" - poinformował resort.