Inne
Reklama

Nowy Peugeot z napędem elektrycznym zbudowany na bazie Mitsubishi iMiEV zostanie nazwany "ion". Autko zadebiutuje 15 września w czasie salonu samochgodowego we Frankfurcie. Rozpoczęcie produkcji jest planowane w październiku 2010 roku a start sprzedaży na europejskim rynku nastąpi pod koniec 2010 roku.

>>>Mitsubishi na prąd elektryzuje Polaków!

Peugeot ion jest tak naprawdę iMiEV z lwem na masce - japońskie kimono z francuską muszką. Napęd to japońska myśl - motor na prąd da kierowcy 64 konie mocy i moment obrotowy 180 Nm. Maksymalna prędkość 130 km/h. Baterie litowo-jonowe zapewnią 130 km zasięgu. Akumulatory można ładować do pełna w 6 godzin ze standardowego gniazda 220 V lub w 80 proc. w pół godziny dzięki systemowi szybkiego ładowania (układ wykorzystuje prąd trójfazowy).

Elektryczny ion, identycznie jak iMiEV jest czterodrzwiowym, czteromiejscowym pojazdem o długości 3,48 m i promieniu skrętu 4,50 m.

>>>Zobacz listę aut, które palą tyle co nic

Wiadomo, że w ofercie PSA Peugeot Citroën nowy samochód elektryczny nie będzie "zielonym rodzynkiem" bowiem Francuzi planują w 2011 roku premierę hybrydowej technologii diesla w modelu Peugeot 3008 HYbrid4 i Citroën DS5 HYbrid4, oraz Plug-In HYbrid4 diesel w 2012 roku.

>>>Mitsubishi kombinuje z Francuzami

Tyle marzenia PSA. Warto przypomnieć, że Mitsubishi pierwsze wprowadziło do sprzedaży w Japonii w czerwcu 2009 elektryczny samochód nowej generacji - globalna sprzedaż tego auta z kierownicą po prawej stronie rozpocznie się jeszcze w tym roku. Japońska marka planuje rynkową premierę wersji i-MiEV przystosowanej do ruchu lewostronnego w 2011 roku.

Jednak to nie wszystko... "Do 2020 roku zamierzamy uzyskać ponad 20 proc. udziału w rynku pojazdów o napędzie elektrycznym. W ciągu najbliższych dwóch lat planujemy wprowadzić zupełnie nowy model samochodu kompaktowego. Pracujemy również nad rozwojem technologii plug-in hybryd, stosowanej w pojazdach SUV. Efekty naszych osiągnięć zaprezentujemy w październiku na targach w Tokio - będzie to model z technologią plug-in hybryd, wyposażony w akumulatory litowo-jonowe, czyli auto z napędem elektrycznym i małym silnikiem spalinowym" - powiedział Osamu Masuko, prezes Mitsubishi, podczas niedwnej prezentacji iMiEV w Polsce. Słyszeliśmy te słowa na własne uszy...p