Inne
Reklama

Zaczęło się w 1889 roku - firma Michelin zatrudniała wówczas 50 pracowników i zlokalizowana była na 12 hektarach we francuskim Clermont-Ferrand. Dwa lata później, wyprodukowano pierwszą oponę - rowerową, otwierając tym samym pierwszy rozdział w historii firmy.

"Twórcy firmy - bracia André oraz Edouard Michelin - postawili sobie za cel ułatwianie i uprzyjemnianie podróżowania. Wizja założycieli, która zawarta jest w haśle - Michelin - lepsza droga do postępu - wyznacza do dziś kierunek rozwoju firmy." - mówi Ewa Konopka z Michelin Polska.

>>>Oto najlepsze i najgorsze opony na latoInne / MICHELIN

Michelin od początku nie ograniczał się tylko do produkcji opon - w 1900 roku opublikowano pierwszy, darmowy Czerwony Przewodnik Michelin. Książeczka stanowiła źródło informacji dotyczących użytkowania samochodu i opon oraz była pionierem nowoczesnej turystyki - zawierała szereg praktycznych rad dla podróżujących. Z czasem, kolekcja przewodników zaczęła się rozszerzać, a na rynku pojawiły się także mapy i plany miast.

Dziś, po 120 latach odkąd po raz pierwszy zabrzmiała fabryczna syrena w Clermont-Ferrand, Michelin jest światowym producentem opon i zatrudnia 118 tysięcy pracowników w 170 krajach. Bibendum, który towarzyszy Michelin od początku istnienia, stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli na naszej planecie.

>>>Koniec z wydawaniem fortuny na paliwo!

Michelin należy do ekstraklasy, nie tylko ogumienia, ale również map i przewodników. Francuski producent staje na głowie by wymyślać technologie, które pozwalają chronić środowisko naturalne. Słynne wydawnictwa Michelin stały się dostępne nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej.

Aplikacja Michelin Guide Restaurants do telefonów iPhone pozwala szybko znaleźć najlepsze restauracje w okolicy. Mało tego serwis internetowy viamichelin.pl łączy funkcję mapy, przewodnika, wyszukiwarki najlepszych tras oraz bazy hoteli i restauracji.

Oto z okazji jubileuszu w muzeum L’Aventure Michelin, w głównej siedzibie Michelin w Clermont-Ferrand oglądać można wystawę prezentującą najważniejsze osiągnięcia firmy oraz jej plany na przyszłość.

>>>Zobacz koło przyszłości

Ekspozycja opisuje drogę, jaką rozpoczęli 120 lat temu bracia André oraz Edouard Michelin. Wiele rekwizytów tej kolekcji jest pokazywanych publicznie po raz pierwszy. Na monitorach można zobaczyć odważne wizje na jutro, w tym przyszłość podróżowania czyli Active Wheel - aktywne koło które łączy w sobie oponę, układ hamulcowy, silniczek i elektryczne zawieszenie. Magiczny wynalazek już jest testowany na drogach...