Kilka miesięcy po debiucie, trzydrzwiowa kia picanto otrzymała najbardziej prestiżowe w świecie wzornictwa przemysłowego wyróżnienie "iF Product Design Award 2012". Głównym kryterium w przyznawaniu nagrody iF Product Design w kategorii wzornictwa samochodowego jest oczywiście wygląd. Brane pod uwagę są też jednak jakość wykonania, poziom innowacyjności oraz technologie przyjazne środowisku.

Reklama
Inne / KIA

Wyróżnienie dla picanto jest czwartym przyznanym Kii w ciągu trzech ostatnich lat. W poprzednich edycjach "iF Product Design Award" nagrodę dostały venga (2010), sportage (2011) oraz optima (2011).

Inne

Ustanowione w roku 1953 doroczne wyróżnienie "iF Product Design Award" należy do najważniejszych światowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i przyznawane było początkowo w ramach programu "Najlepsze wzornictwo przemysłowe" podczas targów przemysłowych w Hanowerze. Obecnie jest to jeden z największych konkursów wzornictwa przemysłowego na świecie.

W Polsce?Do nagrody 2012 roku kandydowało 2923 produkty wśród 16 różnych kategorii. Kia picanto zdobyła laur zwycięzcy w kategorii "Wzornictwo Środków Transportu", odnoszącej się do stylu samochodów, jednostek pływających oraz taboru kolejowego i lotniczego.

Inne / KIA

W Polsce standard podstawowego modelu obejmuje między innymi: 6 poduszek powietrznych, elektryczne wspomaganie kierownicy, ABS/BAS, światła do jazdy dziennej, zdalnie sterowany centralny zamek z alarmem i funkcją ryglowania zamków, komputer pokładowy, lakierowane zderzaki, 14-calowe koła stalowe oraz przygotowanie do montażu radia wraz z 4 głośnikami.

Inne / KIA

Klimatyzacja manualna wymaga dopłaty 3000 zł (standard dla wersji XL), a automatyczna skrzynia biegów (dostępna tylko w wersji 1.2) 4000 zł.

Napęd?Moc? Jednostka czterocylindrowa o 1.2 produkuje 85 KM i moment obrotowy 121 Nm - to najmocniejsze serce picanto. Do wyboru są jeszcze dwie jednostki trzycylindrowe o pojemności skokowej 998 cm3 - w wersji tylko benzynowej (osiąga moc 69 KM i moment obrotowy 95 Nm) oraz wersja benzynowa z fabryczną instalacja LPG (moc 82 KM i moment obrotowy 94 Nm).

Reklama
Inne / KIA

Hitem wśród polskich kierowców okazuje się picanto z fabryczną instalacją LPG. Ten model wyceniony został na 34 490 zł w wersji 3-drzwiowej lub o 1500 zł więcej w wersji 5-drzwiowej. Wersja LPG wyposażona jest w zbiornik na gaz o pojemności 35 litrów oraz dodatkowo zbiornik na benzynę o pojemności 10 litrów, co zdaniem inżynierów koreańskiej marki umożliwia przejechanie do 150 km po zużyciu całego gazu.

Inne / Dominik Kalamus

Ceny picanto w wersji 3-drzwiowej zaczynają się od 29 990 zł. Druga para drzwi wymaga dopłaty 1500 złotych. Producent daje na samochód 7 lat gwarancji. Konkurencja? Najnowszy volkswagen up!, toyota aygo i inni...