W nocy z czwartku na piątek podróżni wjeżdżający do Polski lub ją opuszczający powinni przygotować się na wydłużenie czasu odprawy, a jeśli pojawią się nieprzewidziane problemy techniczne, nawet na tymczasową przerwę w odprawach granicznych.

Reklama

Wdrożenie Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) ma ułatwić kontrolę obywateli państw spoza Unii Europejskiej i przygotować polską straż graniczną do planowanego wprowadzenia małego ruchu granicznego z Białorusią.

"Zakłócenia w odprawie podróżnych mogą wystąpić na polsko-ukraińskich przejściach w Korczowej, Medyce i Krościenku" - poinformowała rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, mjr Elżbieta Pikor.

Podobne utrudnienia mogą wystąpić w tym samym czasie na przejściach granicznych z Białorusią w Podlaskiem - poinformował mjr Józef Puczyński z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku. Utrudnienia w przekraczaniu granicy mogą trwać od trzech do sześciu godzin. "Podróżni powinni spodziewać się wydłużenia czasu odprawy bądź, jeśli pojawią się nieprzewidziane problemy techniczne, tymczasowej przerwy w odprawie granicznej" - powiedział Puczyński.

W związku z wprowadzaniem nowego systemu informatycznego podróżni muszą się liczyć z utrudnieniami także na przejściach granicznych z Ukrainą i Białorusią w Lubelskiem. I na tych przejściach, w godzinach od 1 do 4 w nocy z czwartku na piątek, odprawy mogą ulec wydłużeniu, mogą też wystąpić przerwy w odprawach pasażerów - poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie Dariusz Sienicki.

O ewentualnych utrudnieniach na przejściach granicznych z Obwodem Kaliningradzkim poinformowała także rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej por. Justyna Szubstarska. "Nie wykluczamy, że odprawy będą prowadzone wolniej niż zwykle. Dlatego uprzedzamy podróżnych, którzy planują przekroczyć w tym czasie granicę, aby rozważyli przełożenie tej podróży dla własnej wygody" - powiedziała.

Utrudnienia mogą wystąpić na wszystkich przejściach granicznych z Rosją - drogowych w Bezledach, Gronowie, Grzechotkach i Gołdapi oraz kolejowych w Skandawie i Głomnie.

W ciągu ostatniej doby odprawy pasażerów na tych przejściach odbywały się na bieżąco. Ruch jest nieco mniejszy niż zwykle, granicę w obie strony przekroczyło ponad 7 tys. osób.

Reklama

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej przypomina również o możliwych utrudnieniach w przekraczaniu polsko-rosyjskiej granicy w Gronowie, gdzie do połowy grudnia z powodu remontu zamknięta jest platforma wyjazdowa do Rosji. Do tego czasu odprawy w obie strony odbywają się na pasie wjazdowym do Polski.

W najbliższych tygodniach rozpocznie się również remont ronda i drogi dojazdowej do przejścia w Gołdapi oraz budowa zadaszenia przy pawilonach kontrolerskich na przejściu w Grzechotkach. Obie inwestycje mogą powodować utrudnienia przy przekraczaniu granicy.