Mazda wprowadza do Polski zmodernizowane wcielenie modelu 3. Salony sprzedaży już przyjmują zamówienie na ten samochód…

Co w niej zmieniono? Odnowiona wersja najpopularniejszego w Polsce i na świecie modelu Mazdy jest bardziej muskularna. Znawcy japońskiej stylistyki zauważą nowy przód i zmieniony tylny zderzak. Na pokładzie mazdy3 dostaniemy nowe materiały i kolory, poprawioną ergonomię, bogatsze wyposażenie i lepsze wyciszenie kabiny.

Silniki? Mazda oferuje cztery jednostki do wyboru. Najsłabszą wersję napędza benzynowy silnik 1.6/105 KM. Więcej emocji gwarantuje 150 KM z dwulitrowego serca na bezołowiową także w połączeniu z automatem Activematic. 

>>>Zobacz niezawodne auto dla polskiego kierowcy

Zamiast porannej kawy można wybrać maszynę do zwijania asfaltu - MPS 2.3 turbo/260 KM - kopie w głowę jak porządna sake. Fani ekonomicznej jazdy dostają turbodiesla 1.6/115 KM z 6-biegową skrzynią manualną.

Jak zapewniają inżynierowie japońskiej marki, fani Mazdy będą w siódmym niebie a "zieloni w temacie" złapią bakcyla zoom zoom już od pierwszych metrów za kierownicą zmienionej trójki...


Spece zachwalają jeszcze lepsze właściwości jezdne - podobno odnowiona mazda3 prowadzi się płynniej i bardziej precyzyjnie reaguje na ruchy kierownicy.

Sekretem zmian są nowe usztywnienia nadwozia, nowe amortyzatory w zawieszeniu i poprawione elektrohydrauliczne wspomaganie kierownicy (EHPAS), a także sztywniejsze koła.

Nowością w trójce jest wskaźnik zmiany biegu, który podpowiada kierowcy najlepszy moment do redukcji - ma to wspomóc oszczędzanie paliwa. Inne gadżety? Pierwszym z brzegu jest układ monitorowania tyłu pojazdu (RVM), który niedawno otrzymał nagrodę Euro NCAP Advanced.

Mazda3 od chwili wprowadzenia na rynek w 2008 r. do końca czerwca 2011 r. podbiła serca ponad 731 tysięcy kierowców na świecie i 123 tys. w Europie. W Polsce do końca września 2011 r. "japońskiego bakcyla nr 3" złapało 2570 kierowców.

Teraz Mazda liczy na to, że nowych nosicieli przybędzie bardzo szybko - ceny nowej "trójki" zostały obniżone o 2 tys. zł i zaczynają się już od 63 900 zł (sedan od 64 900 zł).