Na liście zgłoszeń jest 49 załóg, w tym pierwsza szóstka aktualnej klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy. Pierwszy numer startowy, podobnie jak przed rokiem otrzymał dwukrotny - w 2008 i 2010 roku - mistrz Starego Kontynentu Włoch Luca Rossetti (Fiat Abarth Grande Punto S2000).

Reklama

Rossetti prowadzenie w klasyfikacji generalnej obecnego sezonu stracił na początku września po Rajdzie Asturii, ósmej rundzie ME, w którym nie startował. Liderem został jego rodak Luca Betti (Peugeot 207 S2000), który dotychczas zgromadził 190 pkt, Rossetti ma ich o pięć mniej. Obaj włoscy kierowcy wystartują w Mikołajkach.

Na mazurskich trasach zapowiada się pojedynek polsko-włoski. Z dwójką świetnych włoskich kierowców, liderów mistrzostw, będzie walczył Maciej Oleksowicz (Ford Fiesta S2000), który po pechowym występie w Asturii, spadł w klasyfikacji generalnej ME na czwarte miejsce. Z powodu awarii samochodu Polak nie dojechał do mety i na trzecie miejsce w klasyfikacji awansował Czech Antonin Tlustak (Skoda Fabia S2000). Piąty jest Szymon Ruta (Peugeot 207 S2000).

Z innych zawodników zagranicznych start na mazurskich szutrach zapowiedzieli m.in. Włoch Giovanni Vergnano (Fiat Grande Punto JTD), Todor Slawow (Renault Clio R3) z Bułgarii oraz damski duet ze Szwecji Ramona Karlsson i Miriam Walfridsson (Mitsubishi Lancer Evo X), które przygotowują się do startu w 2012 roku w mistrzostwach świata w kategorii PWRC (samochody produkcyjne).

Na zagranicznych rywali czeka cała polska czołówka ze zwycięzcą z ubiegłego roku Kajetanem Kajetanowiczem (Subaru Impreza TMR), Michałem Sołowowem (Ford Fiesta S2000), Michałem Bębenkiem (Mitsubishi Lancer Evo X RS) oraz Michałem Kościuszką (Mitsubishi Lancer Evo X), który na co dzień startuje w mistrzostwach świata, a w Rajdzie Polski pojedzie gościnnie, oczywiście także walcząc o punkty mistrzostw Polski.

Na starcie w Mikołajkach pojawi się także Krzysztof Hołowczyc (Subaru Impreza), który wygrywał już trzy razy - w latach 1996, 1998 i 2005. Do wyrównania rekordu Sobiesława Zasady, który w polskim klasyku zwyciężał czterokrotnie (1964, 1967, 1969, 1971), brakuje mu jednego zwycięstwa.

Po raz trzeci na najwyższym stopniu podium będzie chciał także stanąć Leszek Kuzaj (Mitsubishi Lancer Evo X), który poprzednio zwyciężał w Rajdzie Polski w latach 2001 i 2006.

Rajd Polski rozgrywany jest na Mazurach od 2005 roku. Po raz pierwszy odbędzie się jednak we wrześniu, a nie jak w poprzednich latach, w czerwcu. Jednym z powodów zmiany terminu były sugestie służb ochrony środowiska. Trasa przebiega przez cenne przyrodniczo tereny, a do połowy lipca trwa tam okres lęgowy ptaków.